Čína zakázala dovoz měkkých plísňových sýrů, jako jsou Roquefort, Brie a Camembert, důvod je však zatím nejasný. Tyto sýry sice obsahují kultury, které nejsou v Číně povoleny, ale země je dovážela roky. Celý čínský trh měkkých sýrů je nyní uzavřen, uvedl podle serveru CNN mluvčí Delegace Evropské unie v Číně William Fingleton. K situaci se zatím nevyjádřila ani Evropská komise, ani francouzské ministerstvo zemědělství.
V Číně si už lidé francouzský Roquefort nedají. Země zakázala dovoz měkkých plísňových sýrů
„Čína zakazuje slavné a tradiční evropské sýry, které se na její trh dovážely a konzumovaly se tam celá desetiletí. Zákaz přitom nemá důvod, protože stejný sýr vyrobený v Číně je pokládán za bezpečný,“ řekl mluvčí unijní delegace William Fingleton.
Společnost Shanghai Fuzhen Commerce, která dováží potraviny ze zahraničí, se o zákazu vládního regulačního úřadu dozvěděla v červnu, jiné podniky však problém zaregistrovaly až koncem srpna. Čínský úřad pro kontrolu jakosti na dotazy nereaguje.
Znepokojení v Evropě
Evropští výrobci jsou zákazem importu velmi znepokojeni. Vzhledem k široké škále kultur, které evropské sýrárny používají, se opatření dotkne především jich. Obávají se, že v budoucnu by se zákaz mohl rozšířit i na další druhy sýrů.
„Čína v minulosti už čas od času zakázala dovoz nějakých sýrů na kratší dobu, tentokrát je to však jiné a překvapivé,“ uvedl šéf šanghajské společnosti Cheese Republic Vincent Marion a dodal, že nyní je možné dovážet jen tvrdé sýry jako čedar, comté a manchego.
Podle průzkumné firmy Euromonitor se na čínském trhu letos prodají sýry za 5,3 miliardy jüanů (17,8 miliardy korun), což je o 26 procent víc než v loňském roce. Více než 90 procent sýrů se dováží, zejména z Nového Zélandu a Austrálie. Převážně jsou to dodávky levnějších sýrů „na pizzu“. Poptávka po luxusnějších sýrech typu Brie a Camembert ale stoupá, jejich letošní podíl na celkovém prodeji firma odhaduje na 15 procent.