Topolánek: ČEZ se privatizovat nebude

Praha/Tallinn - Česká vláda v dohledné době nebude privatizovat energetickou společnost ČEZ. Během dnešní návštěvy Tallinnu to prohlásil premiér Mirek Topolánek. Naopak blízko je podle něj rozhodnutí o prodeji státního podílu ve firmě Technoexport.

Topolánek zdůraznil, že neexistuje vhodný investor, který by státní podíl v ČEZu koupil. O téměř 68procentní balík akcií mají zájem pouze spekulanti. Kdyby stát některému z nich akcie společnosti prodal, skončil by nakonec český energetický gigant v rukou ruského Gazpromu. Následky takového kroku by mohly být pro český energetický průmysl katastrofální, liberalizace energetiky totiž podle Topolánka končí na hranicích Ruska.      

Český premiér v Tallinnu hovořil i o privatizaci dalších podniků, v nichž stát drží majoritní podíl. Schválen je podle něj prodej firmy Škodaexport a v případě Technoexportu je krátce před rozhodnutím o jeho prodeji. Nejdál je podle Topolánka privatizační proces u národního leteckého dopravce ČSA a Letiště Praha. U druhé jmenované společnosti by obchod v hodnotě asi 100 miliard korun mohl být do roka hotov, uvedl premiér.