Pokud se rubl opět nepohne směrem vzhůru, mohl by český export do Ruska spadnout pod polovinu hodnoty roku 2014 – alespoň tak to odhaduje místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Loni od ledna do listopadu český vývoz do Ruska klesl o téměř třetinu a Ruská federace se na českém exportu podílí již jen ze dvou procent.
Ropa stahuje dolů i rubl. Vývoz do Ruska opět klesne, varují čeští exportéři
Propad ruské měny způsobily zejména neustále klesající ceny ropy. Jenom během posledních šesti měsíců rubl oslabil vůči dolaru o 44 procent. „Propad kurzu rublu má samozřejmě významný podíl na propadu našeho exportu. Prodražuje naše zboží, protože ceny jsou většinou stanoveny v eurech nebo dolarech,“ reagoval Daněk.
V období mezi lednem a listopadem loňského roku se export z Česka do Ruska propadl v meziročním srovnání o skoro 32 procent. Podle Daňka jsou nejvíce postiženou vývozní komoditou stroje a dopravní prostředky s propadem více než 25 miliard korun (- 36 procent).
Zahraniční zboží je pro Rusy drahé
Slabý rubl vede k tomu, že pro Rusy se stává dovážené zboží příliš drahým, a tím pádem klesá z jejich strany poptávka i po českých výrobcích. „Pozice Ruska mezi českými exportními destinacemi tak opět oslabí. Po úspěšných letech 2012 a 2013, kdy Rusko představovalo našeho sedmého nejdůležitějšího partnera na straně vývozu, kleslo v roce 2014 na osmou příčku a v roce 2015 ještě hlouběji,“ uvedl hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda.
Například loni v listopadu vyvezli čeští exportéři do Ruska o více než polovinu menší objem zboží než do Rakouska a více než šestnáctkrát menší objem než do Německa. Celkový český export za loňský rok by podle odhadů měl dosáhnout na nový rekord 3,8 bilionu korun.
Podle prezidenta Asociace malých a středních podniků Karla Havlíčka má oslabování rublu za následek zásadní změnu v řízení rizik a zajišťování obchodů. Pojišťovny jsou mimořádně obezřetné a pohledávky pojišťují za výrazně horších podmínek než dříve. Zahraniční banky nejsou ochotny dávat záruky za odběratele českých firem v Rusku.
„Komerční banky potom v důsledku omezují financování exportů do tohoto teritoria. Znamená to, že zejména malé a střední firmy stojí před rozhodnutím, jestli exportovat na vlastní riziko. Část z nich raději proto s ruskými partnery neobchoduje,“ dodal Havlíček.