Praha - V Poslanecké sněmovně to dnes vřelo. Několik poslanců občanské demokracie za vydatné podpory opozice prosadilo do novely zákona o státní sociální podpoře změnu, která se týká vyplácení rodičovských dávek rodičům, kteří pečují o těžce nemocné nebo postižené dítě. Pokud návrh ve schválené podobě projde i Senátem a podepíše ho prezident, mohli by rodiče dávku ve výši 7600 korun měsíčně pobírat až do patnácti let dítěte, nikoliv pouze do sedmi let, jako je tomu nyní.
Rebelující poslanci vládní koalice přidali rodičům nemocných dětí
Změnu v zákoně navrhla poslankyně ODS Alena Páralová. „Když dítě onemocní těžkou chorobou, jako je rakovina či leukemie, a je mu víc než sedm let, matka s ním obvykle zůstane doma. Rodina jezdí s dítětem do Motola, do Brna, tatínek pauzíruje v práci, maminka opustí zaměstnání, nikdo za ni neplatí zdravotní a sociální pojištění,“ odůvodnila svůj požadavek Páralová.
Hlasování nakonec vyvolalo v řadách občanských demokratů paniku. Pozměňovací návrh totiž prošel, kromě opozice ho podpořilo i několik dalších koaličních poslanců. Z ODS do skupiny rebelů patřil Vlastimil Tlustý, Juraj Raninec, Jan Schwippel a Jan Klas. Se svým hlasem přispěchal navíc i lidovec Ludvík Hovorka.
Zbytku ODS se pozměňovací návrh příliš nelíbí. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas ale neztrácí hlavu. Přílepek se chce ze zákona pokusit odstranit během hlasování v Senátu.