Neotevření obchodu s iPhony 4S vyvolalo nepokoje

Peking - Tisíce lidí, tlačenice, vajíčka. Tak vypadala situace dnes ráno před obchodem Applu v Pekingu. Nadšenci si přišli pro iPhone 4S, zaměstnanci ale odmítli otevřít, což vyvolalo roztržku. Pořádek musela nastolit až přivolaná policie. V dalších obchodech se mobil okamžitě vyprodal. Apple se teď chce ujistit, že zákazníkům ani zaměstnancům nehrozí kvůli vášním nebezpečí.

Společnost Apple uvedla, že obchod neotevřela z obavy o bezpečnost zaměstnanců, kteří by museli čelit početnému davu zákazníků. iPhony budou nadále prodávány online. „Výhledově“ v prodejnách v Pekingu a Šanghaji dostupné nebudou.

„Nemohli jsme otevřít obchod v pekingské čtvrti San-li-tchun kvůli velkému davu. Nemohli bychom zajistit bezpečnost zaměstnanců a zákazníků,“ řeka mluvčí Applu Carolyn Wu, která rovněž doplnila, že poptávka po iPhonu 4S je neskutečně vysoká a obchody v Číně jsou v podstatě už teď vyprodané.

Policisté zadrželi nejméně dvě osoby. Frustrovaní zákazníci napadli ochranku obchodu poté, co policisté megafony začali vyzývat čekající, aby šli domů, protože iPhone se prodávat nebude.

2 minuty
Apple neotevřel pekingský obchod
Zdroj: ČT24

Zklamání bylo veliké

  • „Čekali jsme tu celou noc. Není to fér! Jsme naštvaní, protože tahle americká společnost nám řekla, že otevře přesně v sedm ráno,“ řekl osmnáctiletý Tom Sun.  
  • „IPhone 4S je to nejlepší od Steva Jobse, proto jeden chci mít. Budu opravdu rozčílený, pokud neotevřou dveře,“ řekl devětadvacetiletý Li.

 Po iPhonech je sháňka i na černém trhu

Mnozí z čekajících nechtěli iPhone pro sebe. Jeden z mladých Číňanů přiznal, že hodlá nakoupit tolik telefonů, kolik půjde, a pak je se ziskem prodat. Přeprodávání je v Číně rozvinutou „podnikatelskou aktivitou“. Nové iPhony se tu prodávají už celé měsíce na černém trhu, kam se dostaly propašováním ze sousedních zemí a z Hongkongu. Oficiální koupi může zákazník provést v internetovém obchodě Apple, nebo u několika čínských operátorů, jako je třeba China Unicom.

Obliba výrobků firmy Apple ale má i své stinné stránky, k nimž patří především padělky. V červenci loňského roku objevil jeden americký blogger ve městě Kchun-ming falešné prodejny Apple, kde dokonce ani zaměstnanci zjevně netušili, že prodávají padělky. 

Načítání...