Německé hospodářství dostane nové finanční injekce

Berlín - Na základních bodech mohutného balíčku opatření na povzbuzení zpomalující se ekonomiky se podle německých médií shodly špičky stran německé vládní koalice. Opatření zahrnují také částečné daňové odlehčení občanům a firmám, mají v příštích dvou letech německé veřejné rozpočty zatížit zhruba padesáti miliardami eur (více než 1,3 bilionu Kč).

Křesťanští demokraté (CDU) kancléřky Angely Merkelové, jejich bavorští souputníci z Křesťanskosociální unie (CSU) a Sociální demokraté (SPD) se dohodli mimo jiné na investicích do výstavby silnic a do školství ve výši 18 miliard eur (téměř 482 miliard Kč).

Spory se do poslední chvíle vedly o podobě daňových úlev. Jasná shoda byla pouze na tom, že základní nezdanitelná částka z ročního příjmu se zvedne ze 7 664 eur na 8 004 eur. Strany kromě toho dohodly snížení dolní sazby daně z příjmu z 15 na 14 procent, oznámili dnes šéfové poslaneckých frakcí CSU a SPD Peter Ramsauer a Peter Struck. Daňová opatření budou uplatňována od 1. července. Vláda dále poskytne rodičům jednorázový bonus ve výši 100 eur na dítě.

Reportáž Hany Scharffové (zdroj: ČT24)

Pro běžné občany je jedním z nejzajímavějších dohodnutých bodů balíčku takzvaná „ekologická prémie“. Každý dostane podle zatím nepotvrzených informací 2 500 eur, pokud si koupí nový automobil a zároveň odhlásí vůz nejméně deset let starý. Při koupi nového automobilu šetrného k životnímu prostředí by navíc měla od 1. července platit různě odstupňovaná daňová zvýhodnění.


Vládní strany se rovněž dohodly na úvěrovém a garančním rámci pro velké podniky. Stát je ochoten na tuto část programu poskytnout až 100 miliard eur. Konzervativci však neprotlačili návrh, aby v nejnaléhavějších případech stát do koncernů vstoupil majetkově. Ochranný štít tak bude určen firmám, které se ocitnou ve finanční tísni kvůli zamrzlým úvěrům.

Každopádně však jde o nejmohutnější soubor opatření na posílení ekonomiky v poválečných dějinách Německa. Balíček má totiž zmírnit recesi největší německé ekonomiky, která by mohla být nejhlubší od 2. světové války.

Vydáno pod