Berlín - Německý hrubý domácí produkt se letos propadne o šest procent. Předpověděl to dnes šéf mnichovského ekonomického institutu Ifo Kai Carstensen při prezentaci studie, kterou společně vypracovaly vybrané německé, švýcarské a rakouské ekonomické instituty. Špatnou prognózu má pro Německo i Mezinárodní měnový fond, který počítá s propadem jeho ekonomiky o 5,6 procenta. Kandidátka na spolkovou prezidentku Gesine Schwanová v souvislosti s tím varuje před nepokoji.
Německé hospodářství čeká propad o 6 procent, hrozí prý nepokoje
Recese v Německu je podle analytiků nejhorší, jakou země zažila od vzniku spolkové republiky po druhé světové válce. Někteří dokonce tvrdí, že je nejhorší od Velké hospodářské krize ve 30. letech. Úrovně z roku 2008 podle odhadů německý HDP znovu dosáhne až v roce 2013. „Tempo i rozsah poklesu ekonomiky nemá v dějinách spolkové republiky obdoby,“ uvedl Carstensen. Z nejhlubší recese od válečných let se Německo bude zotavovat jen pomalu. Ještě v příštím roce podle něj HDP poklesne o půl procenta.
Německo bude mít až 5 milionů nezaměstnaných
Asi nejzřetelnějším důsledkem recese bude podle odborníků i politiků prudký nárůst nezaměstnanosti. Mluví se o tom, že by mohla letos narůst až o milion lidí. Do konce roku 2010 by v Německu mělo být asi 5 milionů nezaměstnaných.
Recese ovlivní i volby
Propad německého hospodářství zřejmě zamíchá i kartami před zářijovými volbami. Tamní vláda navíc bude chtít pod velkým tlakem nalít do těžce zasaženého hospodářství další peníze. Německá kancléřka Angela Merkelová se ale nechce dát. V pořadí již třetí konjunkturní balíček rozhodně nechystá.
Recese a prognózy jsou ale žhavým tématem i pro kandidáty na prezidenta. Gesine Schwanová varovala, že by v příštích dvou až třech měsících mohlo v Německu výrazně vzrůst rozčarování, a dokonce hrozí i nepokoje. Velká část politiků to ovšem vyvrací a označuje slova Schwanové za uměle šířenou paniku.
Prognózy jsou nejisté, může být lépe
Carstensen souběžně se zveřejněním údajů o předpokládaném šestiprocentním propadu upozornil, že prognózy jsou nyní mnohem nejistější než kdy jindy. Důvodem je podle něj charakter samotné krize i skutečnost, že se v Německu letos konají parlamentní volby. Ekonomika by se nakonec prý mohla vyvíjet i lépe, neboť největší propad výroby prý už má Německo za sebou. Pokud bude rychle vyřešena mezinárodní bankovní krize a rozproudí se poskytování úvěrů, nenaroste prý nezaměstnanost tak výrazně, protože firmy budou mít lepší perspektivy obratu a budou se moci vyhnout propouštění.
Případný propad německého hospodářství pocítí i Česká republika. Obě ekonomiky jsou totiž velmi provázané. Německo je největším obchodním partnerem České republiky. Na německém trhu končí až třetina českých výrobků určených na vývoz.