Praha – Česká pošta plánuje v následujících šesti letech reorganizovat síť svých poboček. V menších obcích nahradí své stálé pobočky výdejními místy se základními poštovními službami. Těchto míst by mělo být 704. Tisícovka poštovních úřadů má být provozována jiným subjektem v rámci projektu Partner. Zhruba 1 600 z aktuálního počtu 3 346 poboček si chce Česká pošta ponechat.
Místo pošty bude mít výdejní místa na 700 obcí
„Nerušíme pošty, měníme pouze obsluhu ve spolupráci se samosprávou nebo jinými subjekty,“ uvedl vrchní ředitel pro poštovní provoz a logistiku České pošty Petr Zatloukal. Optimalizace poštovní sítě má být podle něj provedena do roku 2017, kdy má být poštovní trh plně liberalizován.
Česká pošta o uzavírání nejméně využívaných poboček uvažuje několik let. Podle původních informací chtěla v rámci úspor zavřít kolem 1 500 poboček. Počátkem února se ale se zástupci samospráv dohodla, že bude zamýšlené rušení poboček konzultovat s dotčenými obcemi s půlročním předstihem. Zástupci samospráv poště opakovaně vytýkali, že zatím nepředložila seznam poboček, které chce zrušit.
O náklady na provoz partnerských poboček by se pošta dělila s obcemi
Zamýšlená výdejní místa by zajišťovala výdej a příjem zásilek. Doplněna by byla o motorizovanou poštu, která by poskytovala například peněžní služby. V rámci projektu Partner chce pošta provoz poboček nabídnout v první řadě obcím. Na provoz chce podle Rastislava Horáčka, který má na starosti optimalizaci sítě poboček, přispívat fixní částkou převážně ve výši 70 korun za hodinu a variabilní částkou ve výši 1,50 koruny za jednu transakci.
Senátoři z komise pro rozvoj venkova, kterým dnes pošta svůj plán představila, upozornili na to, že na partnerských pobočkách zatím nemohou být využívány služby Poštovní spořitelny. Poukázal na to senátor a starosta Božího Daru Jan Horník, jehož město už poštovní pobočku provozuje.
Rušení pošt by zkomplikovalo život hlavně starým lidem
Proti rušení venkovských pošt vznikla na Krušnohorsku petice „Nelikvidujte venkov“. Právě k tomu by zánik poboček podle iniciátora petice Petra Pakosty směřoval. Zrušení poboček by zkomplikovalo život především starším občanům, kteří nepoužívají internet a zároveň se obtížně dostávají do měst. Lepším řešením by podle Pakosty bylo zvýšení ekonomičnosti poboček rozšířením služeb na malých poštách například o prodej drobného zboží, léků, lístků na hromadnou dopravu nebo o provoz internetu.
Z pohledu pošty je současný plán velkým ústupkem. Ještě před dvěma lety totiž počítala s tím, že ztrátové pobočky v malých obcích zcela zruší.