Energetickému a průmyslovému holdingu (EPH) loni meziročně klesl čistý zisk o 4,5 procenta na 20,9 miliardy korun (800 milionů eur). Konsolidované tržby vzrostly o 7,9 procenta na 128,7 miliardy korun (4,93 miliardy eur). EPH o tom informoval ČTK.
Křetínského holding EPH loni vydělal 20,9 miliardy
I když čistý zisk vykazuje u EPH pokles, mluvčí EPH Daniel Častvaj upozornil, že upravený čistý zisk holdingu, který zohledňuje vlivy jednorázového a nepeněžního charakteru, činil 26,3 miliardy korun (1,01 miliardy eur), o pětinu více než v roce 2015.
Výsledky podle mluvčího nezobrazují nové akvizice pod společnou kontrolou, které se podle mezinárodních účetních standardů nepromítají do konsolidovaných údajů. Uvedl, že jde o podíly ve společnostech LEAG Holding a Slovak Power Holding, která ovládá Slovenské elektrárny.
Holding dále uvedl, že celkový ukazatel konsolidovaného čistého zadlužení byl na úrovni 2,5násobku provozního zisku EBITDA, což je vzhledem ke struktuře aktiv skupiny velmi konzervativní hodnota. „EPH tak patří mezi nejméně zadlužené energetické skupiny v Evropě,“ podotkl Častvaj.
Doplnil, že společnosti ze skupiny EPH v roce 2016 celkem přepravily přes 60 miliard metrů krychlových a distribuovaly téměř pět miliard metrů krychlových zemního plynu, dále distribuovaly necelých šest terawatthodin (TWh) elektřiny a dodaly přes 23 petajoulů tepla. „Firmy, které jsou aktuálně pod manažerskou kontrolou EPH, vyrobily loni 101 TWh elektrické energie, což řadí EPH na sedmé místo žebříčku největších evropských výrobců elektřiny,“ dodal.
Většinu ve společnosti získal Křetínský
Většinovým vlastníkem EPH se letos stal podnikatel Daniel Křetínský, který nyní drží 94 procent akcií holdingu. Firmu opustili podnikatel Patrik Tkáč a investoři spojení se skupinou J&T. Podíl 31 procent v EPIF, klíčové dceřiné firmě holdingu, získal letos fond australské banky Macquarie.
EPIF v rámci EPH zastřešuje tranzit plynu, distribuci elektřiny a plynu, skladování plynu a teplárenství. Kromě majoritního podílu v Pražské teplárenské a v maďarských teplárnách Budapesti Erömü do ní mimo jiné patří podíly holdingu ve společnosti Eustream, kde jako manažer působí bývalý premiér Mirek Topolánek, či společnosti Nafta, která na Slovensku provozuje zásobníky plynu.
Druhou větví holdingu je společnost EP Power Europe. Zastřešuje těžbu uhlí a výrobu elektřiny. Loni v létě například EPH ovládl německé hnědouhelné doly, které v konsorciu s firmou PPF Investments koupil od švédské společnosti Vattenfall.