Klaus: V dohledné budoucnosti euro nepřijmeme

Brusel - V dohlédnutelné budoucnosti Česká republika euro nepřijme, jak dnes v Bruselu po schůzce s belgickým premiérem Yvesem Letermem zdůraznil český prezident Václav Klaus. Česká hlava státu rovněž podotkla, že po dvě desítky let varovala před možnými riziky, které může přinést zavedení společné evropské měny pro velmi heterogenní seskupení zemí.

V současnosti prochází společenství unijních zemí platících eurem vážnou krizí. Některé její země se dostaly do vážných dluhových problémů. Eurozóna jim kvůli tomu musela společně s dalšími partnery přijít na pomoc. O ní zažádaly už tři země eurozóny - Řecko, Irsko a jako poslední také nedávno Portugalsko.

Klaus: Belgicko-české vztahy jsou výborné

Společně s belgickým premiérem si Klaus pochvaloval, že belgicko-české vztahy jsou jak po politické, tak po ekonomické stránce výborné. Kvůli tomu v nich prý nejsou žádné problémy, takže se oba státníci bavili i o širších otázkách, jako je třeba prohlubování integrace EU či její další fungování.

Václav Klaus

„Česká republika neplánuje v dohlédnutelné, předvídatelné budoucnosti vstoupit do eurozóny.“

V těchto náhledech prezident připustil, že mezi nimi panují v některých věcech odlišné názory. Dáno je to prý mimo jiné tím, že zatímco Belgičané platí eurem, tak Češi nikoli. Podotkl také, že pro Belgii, která už předtím žila v jisté menší měnové unii, být členem eurozóny je zcela racionálním krokem. „Otázkou je, jestli je to racionálním krokem i pro všechny zbývající země eurozóny,“ doplnil Klaus.

Česko podle nedávného vyjádření premiéra Petra Nečase přijme euro tehdy, až náklady na udržení koruny budou vyšší než náklady na zavedení jednotné evropské měny: „Pro nás je přijetí eura bytostně ekonomické rozhodnutí, nikoliv rozhodnutí politicko-ideologické.“

Pro Českou republiku nyní není přijetí eura aktuální, vláda proto nebude stanovovat žádné konkrétní datum, kdy by Češi měli vyměnit koruny za eurobankovky a euromince. „Zaprvé nesplňujeme kritéria pro vstup do eurozóny, zadruhé v tuto chvíli považujeme za výhodnější mít nezávislou měnu s volným kurzem,“ dodal premiér.

V současnosti se eurem platí v sedmnácti zemích. Jako poslední ho zatím zavedlo Estonsko, jednotná evropská měna estonskou korunu nahradila na počátku letošního roku. Z východoevropských zemí se Estonsko stalo třetím členem eurozóny, a to po Slovensku a Slovinsku.