Meziroční růst spotřebitelských cen zrychlil v dubnu na 1,9 %, což bylo o 0,2 procentního bodu více než v březnu. Nejvyšší zdražení nastalo u alkoholických nápojů a tabákových výrobků. Cenovou hladinu však nejvíce zvedalo bydlení. Vyplynulo to ze zprávy Českého statistického úřadu. Naopak ceny meziročně klesly v telekomunikačních službách nebo u odívání a obuvi. Analytici odhadují, že v dalších měsících bude inflace zrychlovat.
Inflace v dubnu zrychlila, nejvíce zdražily alkoholické nápoje a tabákové výrobky
Ceny alkoholických nápojů meziročně stouply o 4,2 procenta a tabákových výrobků o 3,5 procenta. Nájemné zdražilo o 2,6 procenta, vodné o 1,8 procenta, stočné o 1,3 procenta a elektřina o 2,8 procenta.
Naopak dolů tlačily meziroční inflaci ceny telefonních a faxových služeb, které klesly o dvě procenta. Pokles cen nastal také u odívání, obuvi a zemního plynu.
Hlavní ekonom ING Bank pro ČR Jakub Seidler poznamenal, že růst inflace překonal očekávání analytiků, ale byla v souladu s posledním odhadem České národní banky.
Hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček se domnívá, že do inflace se začnou v následujících měsících promítat rostoucí ceny pohonných hmot. „Česká ekonomika může být ohrožena ropnými minišoky, které budou skokově navyšovat náklady na dopravu, což se promítne do cen dalších výrobků a služeb,“ upozornil.
Rovněž ekonom Komerční banky Viktor Zeisel předpokládá, že inflace spotřebitelských cen bude v průběhu dalších měsíců pomalu zrychlovat a měla by se dostat přes dvě procenta.
„Stále zřetelněji by se v cenách měl projevovat mzdový růst a ani současný vývoj kurzu koruny nebude cenám v dalším zvyšování tolik bránit,“ uvedl Zeisel.
Jak to vidí centrální banka
Dubnová meziroční inflace byla v souladu s odhady v aktuální prognóze České národní banky. Uvedl to náměstek ředitele sekce měnové Petr Král. „Inflace byla v dubnu v souladu s prognózou ČNB. To přitom platí nejen o celkovém údaji, ale do značné míry i o jednotlivých složkách cenového vývoje,“ řekl pro agenturu ČTK.
Domácí inflační tlaky nicméně podle ČNB zůstávají silné. Projevuje se v nich totiž výrazný růst mezd při rychlém růstu české ekonomiky. „Tyto tlaky se sice budou postupně zmírňovat, slábnout však bude i protiinflační působení dovozních cen. Do nich se v letošním roce nadále promítá posílený kurz koruny. Inflace se letos bude i nadále pohybovat mírně pod cílem,“ uvedl Král.
Na horizontu měnové politiky, tedy ve druhém a třetím čtvrtletí příštího roku, se podle něj inflace vrátí do těsné blízkosti dvouprocentního cíle.