Washington - Globální finanční systém zůstává i nadále slabinou ekonomického oživení. Jeho stabilizaci brání evropská dluhová krize a přetrvávající problémy na americkém trhu realit. V dnešní pololetní zprávě o globální finanční stabilitě to uvedl Mezinárodní měnový fond. Rizika, která ohrožují finanční sektor, by se podle něj snížila, kdyby se konečně podařilo očistit systém od špatných aktiv a kdyby vlády zlepšily stav veřejných financí. Na mezinárodním poli by pomohla větší vyjasněnost globální finanční regulace.
Globální finanční systém zůstává brzdou oživení ekonomiky
„Globální finanční systém zažívá nadále období výrazné nejistoty a zůstává Achillovou patou ekonomického oživení,“ upozornil fond ve zprávě zveřejněné před podzimním zasedáním mezinárodních finančních institucí ve Washingtonu. „Nedávné otřesy na trzích vládních dluhopisů v Evropě upozornily na zvýšenou zranitelnost bank a státních bilancí, která je důsledkem krize,“ dodal.
Jarní reakce politiků na evropskou dluhovou krizi podle fondu omezila rizika, která z finanční krize plynula pro bankovní systémy. Stabilita bankovního sektoru v Evropě však i nadále zůstává ohrožena tržními šoky.
Ve Spojených státech stabilizaci úvěrové kvality bank komplikují obavy z finanční situace domácností a trhu nemovitostí, zejména vzhledem k přetrvávající vysoké nezaměstnanosti. „Opakovaný pokles trhu realit by byl sice z hlediska finanční stability zvládnutelný, mohl by však mít dlouhotrvající dopad na ekonomické oživení,“ konstatoval fond.
Fond mírně snížil svůj odhad objemu globálních odpisů aktiv znehodnocených finanční krizí mezi lety 2007 a 2010 na 2,2 bilionu dolarů (asi 39 bilionů korun). Banky podle fondu již přiznaly více než tři čtvrtiny těchto ztrát, takže zbývá odepsat ještě asi 550 miliard dolarů.