EU splní či překoná 20procentní podíl obnovitelných zdrojů do roku 2020

Brusel - Evropská unie do roku 2020 naplní či dokonce mírně překoná závazek, že navýší podíl obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energie na 20 procent. Dokládá to dnes zveřejněná analýza Evropské asociace pro větrnou energii (EWEA). Podle dokumentu se Česko řadí k zemím, kterým se podaří přidělený limit splnit, Slovensko by pak navíc mělo být jedním z osmi unijních států, které cíl dokonce překonají. Národní limity by nemělo splnit jen šest zemí - Belgie, Bulharsko, Dánsko, Itálie, Lucembursko a Malta.

Podle EWEA se ale ani u šesti států, které zřejmě dříve dohodnuté limity nenaplní, nemělo jednat o výrazný problém. V žádném z těchto případů by to nemělo být víc než o jedno procento proti cíli.

Již před několika lety se unie rozhodla, že navýší podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě energie na 20 procent v roce 2020, zatímco ještě v roce 2005 to bylo jen zhruba 8,5 procenta. Blok se pak po nesnadných debatách dohodl na sdílení tohoto úkolu, jednotlivým zemím tak byly stanoveny podle situace a již dosažených výsledků v tomto směru různé mety. EWEA pak zkoumala jejich naplňování.

V nejlepší pozici se zatím ocitá Španělsko. To mělo navýšit podíl o 20 procent, ale zatím se zdá, že dosáhne růstu o 22,7 procenta.

Větrná elektrárna na moři
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Šest zemí včetně Česka vyzývá EU k zachování hybridních aut po roce 2035

Představitelé Itálie, České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska a Bulharska vyzývají Evropskou unii, aby od roku 2035 nezakazovala hybridní automobily. Požadují rovněž zařazení biopaliv mezi paliva s nulovými emisemi. Informovala o tom v pátek agentura ANSA s odvoláním na dopis, který podle ní podepsal mimo jiné český premiér v demisi Petr Fiala (ODS).
5. 12. 2025

ČSÚ: Maloobchodní tržby v Česku v říjnu meziročně stouply o 2,8 procenta

Maloobchodní tržby v Česku v říjnu opět meziročně vzrostly, bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel se zvýšily o 2,8 procenta. V září to bylo po revizi rovněž o 2,8 procenta. Meziměsíčně tržby v říjnu stouply o 0,4 procenta. Data na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
5. 12. 2025

Netflix se dohodl na převzetí části Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů

Americký provozovatel streamovací platformy Netflix se domluvil na převzetí části mediální skupiny Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů (asi 1,5 bilionu korun). Společnost to oznámila v tiskové zprávě. Netflix podle dohody získá filmová studia Warner Bros. a také streamingovou divizi, včetně konkurenční platformy HBO Max.
5. 12. 2025Aktualizováno5. 12. 2025

Němečtí poslanci schválili důchodový balík

Německý Spolkový sněm navzdory odporu části koaličních poslanců schválil vládní důchodový balík. Spor o něj v posledních týdnech vyvolal krizi ve vládě kancléře Friedricha Merze (CDU). Postavila se proti němu totiž část mladých poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU, podle kterých představují některá opatření balíku příliš velkou zátěž pro státní rozpočet a mladou generaci. Návrh nakonec prošel pohodlnou většinou hlasů, hlasovalo proti němu jen sedm vládních poslanců.
5. 12. 2025Aktualizováno5. 12. 2025
Načítání...