Dolarových milionářů je v Česku rekordní počet. Více než 23 tisíc

V Česku loni vzrostl počet dolarových milionářů o více než osm procent na rekordních 23 200 lidí. Celosvětový vzestup činil 4,9 procenta na 15,4 milionu. K rychlému vývoji přispívá v tuzemsku růst HDP, státní úspory i zdražování nemovitostí. Vyplývá to ze zprávy o světovém bohatství, kterou ve středu zveřejnila společnost Capgemini.

Světové bohatství dolarových milionářů dosáhlo loni 58,7 bilionu dolarů. Od roku 1996 vzrostlo čtyřnásobně a při současném mírném růstu dosáhne do roku 2025 hranice 100 bilionů dolarů, odhaduje Capgemini.

  • Mají investovatelné jmění jeden milion dolarů a více, a to bez hodnoty hlavního bydliště, sběratelských předmětů, spotřebního materiálu a zboží dlouhodobé potřeby.

Asie a Tichomoří předstihly Severní Ameriku

Zatímco světové bohatství dolarových milionářů loni vzrostlo o čtyři procenta, bohatství v Asii a Tichomoří stouplo o deset procent, což z tohoto regionu dělá oblast s největším bohatstvím. 

Vůbec poprvé se tak region Asie a Tichomoří dostal v počtu dolarových milionářů i jejich bohatství před Severní Ameriku. Loni bylo v Asii a Tichomoří 5,1 milionu (v Severní Americe 4,8 milionu) dolarových milionářů a jejich bohatství činilo 17,4 (16,6) bilionu dolarů. 

Tahouny jsou Japonsko a Čína

V Asii a Tichomoří se v uplynulém desetiletí zdvojnásobilo bohatství dolarových milionářů i jejich počet. Pokud trhy v této oblasti porostou i nadále tak výrazně jako mezi lety 2006 až 2015, budou do deseti let v této oblasti dvě pětiny světového bohatství, tedy více než v Evropě, Latinské Americe, Středním východě a Africe dohromady.

Japonsko a Čína jsou důležitým tahounem celosvětového růstu a loni si tyto státy připsaly téměř 60 procent globálního růstu počtu dolarových milionářů.

J&T Banka: Majetek pochází hlavně z podnikání

Čeští dolaroví milionáři jsou z 90 procent muži. Vyplývá to z květnového průzkumu J&T Banky mezi 160 lidmi, jejichž disponibilní majetek má hodnotu minimálně milion dolarů (24,1 milionu koorun). V Česku je podle odhadů banky přes 25 tisíc dolarových milionářů, tedy více než podle Capgemini.

  • Majetek vydělaly dvě třetiny z nich podnikáním, po 13 procentech investováním a zaměstnáním. Většina z nich je majiteli či jednateli firem, vyplývá z průzkumu J&T Banky.

Prioritou je pro české milionáře stále více bezpečnost investic. Za bezpečnou považují zemědělskou půdu, v Česku ji preferuje 41 procent respondentů. Trendy ukazují, že kupující neplánuji na této půdě hospodařit ani ji nechtějí přeměnit ve stavební parcely. Jejich cílem je propojit pozemky do velkých celků a ty pak výhodně prodat nebo pronajmout. Rostoucí tendenci mají též investice do začínajících firem, takzvaných start-upů. Stálicí jsou investice do stavebních pozemků a rezidenčních nemovitostí.

Hotovost tvoří jen 16 procent investičního portfolia českých dolarových milionářů. Hlavní složku portfolia začaly tvořit nemovitosti (27 procent), akcie (23 procent) a dluhopisy společně se směnkami (21 procent).