Peking – Majitelé čínských továren už svým zaměstnancům nechtějí navyšovat platy o desítky procent, jak jim neustále nařizuje vláda. Prodražující se dělníci výrazně navyšují cenu zboží, firmy proto raději investují do automatických výrobních linek.
Čínské továrny šetří na pracovní síle, nakupují stroje
Mzdy v nejlidnatější zemi světa rychle rostou, a to hlavně specializovaným dělníkům. Například Foxxcon vyrábějící přístroje pro Apple je letos zvyšoval o čtvrtinu. Dělníci tak v jeho továrnách vydělávají v přepočtu mezi necelými šesti a osmi tisíci korunami měsíčně. „Platy se za tu dobu skoro ztrojnásobily, ale podíl mezd na celkových nákladech se u nás nikdy nezměnil,“ vysvětluje problémy čínského podnikání ředitel firmy Intco International Frank Liu.
Investice do strojů se šíří po celé Číně, v malých továrnách se ale poměry mění pomalu. „Malé soukromé firmy, které v zemi navštěvuji, vypadají stále stejně: několik chlapců v triku, kteří v zásadě buší kameny do kovu,“ tvrdí ekonom Andy Rothman. Některé firmy ovšem vydělávají dost, a tak mohou investovat do strojů a výrazně se posunout dál.
Stroje se dovážejí ze zahraničí, často z Evropy. Jsou sice drahé, ale nabízejí standardy, které v Číně momentálně firmy nekoupí. A kromě poměrů mění i čínské zboží, jeho kvalita by se díky nim měla zlepšit.