Praha – Manažeři českých firem věří domácí ekonomice výrazně více než před rokem, oproti svým kolegům ze světa tak vidí vývoj hospodářství o něco optimističtěji. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu poradenské firmy EY Barometr investiční důvěry. Počet podniků, podle kterých se stav české ekonomiky zlepšuje, vzrostl za poslední rok na dvojnásobek.
České firmy na rozdíl od těch světových vidí budoucnost optimističtěji
Zároveň s tím se výrazně zvýšila také důvěra v lepší dostupnost úvěrů a zvyšování zisků. „Zatímco oslovení manažeři ze zemí eurozóny a Velké Británie hodnotí vývoj v průzkumu sledovaných ekonomických faktorů mnohdy nejednoznačně, jejich čeští kolegové jsou v hodnocení pozitivnější,“ uvedl vedoucí partner transakčního poradenství EY ve střední a jihovýchodní Evropě Vladislav Severa.
- „Roste zisk, loni zhruba o polovinu, letos o další polovinu,“ říká Ladislav Šimek, prezident Aero Vodochody.
- „Tržby rostou meziročně o deset procent,“ dodává Vilém Šulc, spolumajitel firmy Trevos.
- „Celkem v téhle výrobní hale našlo práci 69 zaměstnanců,“ doplňuje Jan Czudek, generální ředitel Třineckých železáren.
Podle průzkumu EY je 58 % českých manažerů přesvědčeno, že domácí hospodářská situace se zlepšuje, před rokem jich byla pouze čtvrtina. Výrazný nárůst důvěry podniků v tuzemskou ekonomiku je dán pozitivním vývojem většiny základních ekonomických ukazatelů. V celosvětovém měřítku hodnotí současný stav ekonomiky pozitivně 53 % respondentů, to ovšem ve srovnání s loňským říjnem znamená pokles.
Optimističtější nálada v ekonomice jde ruku v ruce také se zlepšením situace na trhu práce. Přibližně 58 % dotazovaných českých manažerů plánuje během jednoho roku vytvořit nová pracovní místa a nabírat nové talenty. „Za poslední rok tady tak optimistický signál pro zaměstnanost nebyl,“ dodává Sekera. V globálním měřítku má tento záměr pouze 52 % podniků. Naopak počet oslovených firem, které plánují snižování stavu zaměstnanců, klesl v Česku i na globální úrovni ze 17 procent v dubnu na 11 procent v ČR a na sedm procent celosvětově.
„Pozitivní pohled podnikatelů na ekonomiku znamená, že budou zřejmě schopni a ochotni podstupovat více rizika, expandovat na nové trhy,“ doplňuje Severa.
O růstu zisků je v českém prostředí přesvědčeno 64 % manažerů, na globální úrovni je to dokonce rekordních 77 %. Na 56 % českých společností (37 % celosvětově) se domnívá, že největším ekonomickým rizikem pro jejich podnik bude zvýšení globální politické nestability. Ta je jediný indikátor, u něhož došlo za poslední půlrok k růstu v ČR i na globální úrovni, což je důsledkem napětí mezi Ruskem a Ukrajinou a pokračujícího konfliktu na Blízkém východě.
Naopak jako menší riziko se manažerům oproti dubnu jeví strukturální reformy eurozóny, zpomalení růstu klíčových ekonomik a inflace. „Dobrou zprávou je, že boj o přežití už není hlavním cílem pro žádnou z oslovených českých společností a na globální úrovni považuje přežití za hlavní cíl své společnosti jen procento respondentů,“ doplnil senior konzultant oddělení transakčního poradenství EY v ČR Jaroslav Zelenka.
EY provedla průzkum v září 2014 mezi více než 1 600 vedoucími pracovníky firem z 62 zemí světa včetně 90 generálních a finančních ředitelů z ČR.