Řím - Ceny zemědělských produktů budou v období let 2010 až 2019 většinou vyšší než v dekádě před zdražením v letech 2007 a 2008. K jejich růstu přispějí vyšší ceny energií a hospodářské oživování, tvrdí to Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve společné zprávě.
Čeká nás desetiletí zdražování potravin
„Můžeme říci, že teď ceny přeřazují na vyšší rychlost,“ prohlásil generální sekretář OECD Angel Gurria. Proti období 1997 až 2006 očekávají FAO a OECD v následující dekádě reálný nárůst cen u rostlinných i živočišných produktů kromě vepřového. U pšenice a zrnin předpovídají nárůst cen o 15 až 40 procent a u rostlinných olejů o více než 40 procent. U mléčných produktů se očekává reálné zdražení v průměrných cenách o 16 až 45 procent.
Silný růst produkce v zemědělském sektoru čeká příští dekádu ekonomiky Brazílie, Číny a Indie, zatímco u dovozců v západní Evropě bude produkce dále stagnovat. Výrazně vyšší produkce se očekává i na Ukrajině a v Rusku.
V letech 2007 a 2008 vyhnaly ceny potravin dramaticky nahoru rostoucí ceny paliv a poptávka po biopalivech. Výrazné zdražení základních potravin včetně rýže pak vyvolalo nepokoje v rozvíjejícím se světě.