Brazílie smaže dluh zemím Africké unie

Addis Abeba - Brazílie smaže nebo restrukturalizuje dluh afrických zemí v celkovém objemu téměř 900 milionů dolarů, tedy 18 miliard korun. Na zvláštním summitu Africké unie pořádaném u příležitosti 50. výročí založení organizace to oznámil zástupce Brazílie. Francouzský prezident François Hollande dále pozval africké vůdce do Paříže na summit věnovaný míru a bezpečnosti v Africe, který by se měl uskutečnit ke konci roku.

Brazílie, latinskoamerická ekonomická mocnost, se snaží rozšířit své ekonomické spojení s Afrikou, což podle ekonomů svědčí o tom, jak krize v bohatém světě nutí rychle rostoucí ekonomiky více rozvíjet obchod a investice mezi sebou.

Mluvčí brazilské prezidentky Dilmy Rousseffové Thomas Traumann prohlásil, že Brazílie se chystá v budoucnosti nabídnout africkým zemím další finance, nejprve však s nimi musí vyřešit starší dluh.

Podle tamních zákonů nemůže Brazílie nabídnou novou dlouhodobou finanční pomoc zemím, které u ní mají neuhrazené finanční pohledávky. Podle Traumanna se chce Brazílie v budoucnosti podílet na infrastrukturních, zemědělských a sociálních programech.

  • Země ze skupiny BRICS, kam patří Brazílie, Čína, Indie a Rusko, jsou nyní největším obchodním partnerem Afriky a největší novou skupinou investorů. Objem obchodu mezi Afrikou a BRICS by podle odhadů Standard Bank měl dosáhnout do roku 2015 až 500 miliard USD, tedy deset bilionů korun.

Ministr Kerry podpořil snahu nigerijské vlády zničit Boko Haram

Setkání v Addis Abebě se účastní i americký ministr John Kerry, který na slavnostní událost přijel v rámci své vůbec první návštěvy subsaharské Afriky ve funkci ministra. Kerry vyzval Nigérii, aby při svém boji proti islámským extremistům respektovala lidská práva. Zároveň slíbil vydatnou pomoc své země ke snížení napětí mezi Súdánem a Jižním Súdánem.

Kerry mimo jiné podpořil snahu nigerijské vlády zničit radikální sektu Boko Haram spojenou s teroristickou sítí al-Káida. Na druhé straně však upozornil, že nic neospravedlňuje násilí páchané armádními silami na severu země.

Na akci se sjely desítky vedoucích představitelů afrických států, ale také řada mezinárodních činitelů a vysokých politiků z jiných částí světa. Kromě Kerryho a Hollanda, jehož země patřila ke koloniálním velmocím v Africe, přiletěl například generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Hollande je jediným evropským státníkem, jenž na summitu promluvil.

Africká unie oslavuje 50. výročí založení své předchůdkyně, Organizace afrických států (OAS), která celému kontinentu pomohla zbavit se koloniální nadvlády a která se ve své dnešní podobě snaží zvládat neustálé ozbrojené konflikty.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Zpětinásobit výkon větrných elektráren? Podle vznikající vlády je cíl nereálný

Vládní strategie počítá s cílem, aby v Česku do konce dekády vzrostl výkon větrných elektráren na jeden a půl gigawattu. Za pět let by se tak měl oproti současnosti zpětinásobit. Vznikající kabinet to ale nepovažuje za reálné. Podle zástupců oboru je ovšem řada projektů v přípravě a cíli se pořád ještě lze alespoň přiblížit.
před 7 hhodinami

Hospodářská krize v Libanonu vyhnala nahoru ceny elektřiny

Libanon, kdysi přezdívaný Švýcarsko Blízkého východu, uvázl v hluboké hospodářské krizi. Politická paralýza, bezpečnostní nestabilita a válka domácího teroristického hnutí Hizballáh s Izraelem z let 2023 a 2024 připravily tamní měnu o 97 procent hodnoty oproti roku 2019. Tyto problémy rovněž uvrhly osm z deseti obyvatel do vážných existenciálních problémů a zvýšily ceny elektřiny.
před 9 hhodinami

V rozpočtu může chybět až čtrnáct miliard na dávky, řekl Jurečka. Podle ANO je to víc

V návrhu rozpočtu na příští rok může chybět až čtrnáct miliard na sociální výdaje, připustil pro ČT ministr práce a sociálních věcí v demisi Marian Jurečka (KDU–ČSL). Ujistil však, že na důchody nebo dávky stát peníze prostě najít musí. Odmítl také kritiku hnutí ANO, že v resortu může scházet skoro 32 miliard korun. Pravděpodobná budoucí vládní koalice tvrdí, že v rozpočtu chybí celkem desítky miliard korun.
před 12 hhodinami

ŘSD nepodepisuje nové smlouvy

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dál nepodepisuje kontrakty na nové projekty. K realizaci jsou sice připravené, jenže chybí peníze. V nejistotě se tak ocitají i klíčové stavby.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů z ekonomiky probírali povolenky ETS 2

V Událostech, komentářích z ekonomiky hovořili ekonom a hlavní poradce České bankovní asociace Miroslav Zámečník, hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda a europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09) o emisních povolenkách ETS 2 nebo o plánech vznikající vlády převést poplatek za obnovitelné zdroje na rozpočet. Debatou provázela Nina Ortová.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Zrušení poplatků za obnovitelné zdroje vyjde na 18 miliard, říká Schillerová. Jurečka varuje před plošností

Místopředsedkyně ANO Alena Schillerová v pořadu Otázky Václava Moravce kritizovala, že v rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury chybí desítky miliard korun. „Dopravní stavby jsou pro nás absolutní priorita,“ uvedla. Ministr v demisi Marian Jurečka (KDU-ČSL) uznal, že tato složka je problematická. Podle ekonoma Jiřího Rusnoka by dávalo smysl kvůli dopravním stavbám i zvýšit deficit. Stejně jako Jurečka naopak kritizoval, aby schodek rostl kvůli plošnému dotování cen energií nebo snížení odvodů OSVČ.
včera v 17:29

V návrhu rozpočtu dopravního fondu nejsou peníze na silnice druhé a třetí třídy

V návrhu rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) na příští rok nejsou vyčleněny peníze na opravy a rekonstrukce silnic druhé a třetí třídy, které jsou v samostatné působnosti krajů, uvedla vláda v demisi. Pokud stát ponechá odpovědnost za tyto komunikace regionům, ale přestane je financovat, povede to k rychlé degradaci dopravní infrastruktury, obává se předseda Asociace krajů ČR a hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO).
včeraAktualizovánovčera v 14:17

Schodek státního rozpočtu by mohl být vyšší, řekla Schillerová

Skutečný schodek státního rozpočtu by nakonec mohl být v příštím roce vyšší než zatím předpokládaných 286 miliard korun, připustila v rozhovoru pro ČT místopředsedkyně ANO Alena Schillerová. Její hnutí tvrdí, že ve výdajích návrhu rozpočtu, který připravila vláda v demisi Petra Fialy (ODS), může reálně chybět minimálně 85 miliard korun. Končící kabinet to ale odmítá.
15. 11. 2025
Načítání...