Nový Bydžov (Hradecko) - Starosta Nového Bydžova na Hradecku Pavel Louda (ODS) se dnes obrátil k představitelům Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS), aby upustili od mítinku a pochodu městem plánovaného na 12. března. Město, které řeší zvýšenou trestnou činnost Romů, má obavy z komplikací, nemá ale podle Loudy žádnou možnost mítink zakázat. Předseda DSSS Tomáš Vandas dnes prohlásil, že od uspořádání akce upustit nehodlá. Radikálové mají projít místy, kde žijí romské rodiny.
Vandasovci se v březnu chystají do Bydžova
„Oznámení podané DSSS má všechny náležitosti, organizátoři oznámili, že předpokládají účast 100 až 200 lidí, slibují zajištění pořadatelské služby. Město v tuto chvíli nemá v ruce žádný nástroj, jak toto shromáždění zakázat,“ prohlásil Louda. Starosta Bydžova se však obává účasti extremistů na akci, kteří by mohli působit problémy. „Nikdo z občanů ve městě nestojí o žádné projevy extremismu a eskalaci současné situace, proto jsem vedení DSSS vyzval, aby od pořádání mítinku upustila,“ řekl Louda.
DSSS, která pořádání akce oznámila minulý pátek, chce ale i přes výzvu akci uspořádat. „Dopředu musím říci, že od akce v žádném případě neupustíme. Obdrželi jsme docela hodně žádostí, abychom přijeli a mítink uskutečnili a seznámili se s problematikou, která v místě je,“ řekl Vandas. Tvrdí, že obavy z případných komplikací jsou zbytečné. Romští občané vidí za akcí DSSS jen provokaci. „Určitě žádný střet nebudeme dělat, ale nevím, jak se zachováme,“ řekl ČT občan Nového Bydžova.
Situace v sedmitisícovém Bydžově se vyhrotila loni v listopadu po několika přepadeních a znásilnění mladé ženy. Petici žádající zajištění bezpečnosti podepsalo 3 257 lidí. Starosta následně vydal prohlášení ostře kritizující Romy a vyhlásil sérii opatření proti problémovým obyvatelům. Město například povolalo bezpečnostní agenturu a zvýšilo počet strážníků ze čtyř na šest.
Za týden se v Novém Bydžově sejdou zástupci více než 40 obcí a měst, které řeší podobné problémy. Probrat chtějí i návrhy nových zákonů, které by mohly posílit pravomoce obcí. „Je to otázka hygienických norem, kolik lidí by mělo být trvale hlášeno v bytě. Je to otázka poskytování sociálních dávek, jestli z jednoho místa, nebo z více míst, jaká má být kontrola,“ dodal Louda.