Praha – Na ministerstvu obrany se sešli příslušníci Českého svazu Pomocných technických praporů. Jeho předseda Jiří Růžička si v projevu posteskl, že není politická vůle zakázat KSČM a že učebnice dějepisu málo odrážejí zvěrstva komunistického režimu. Listoval v nových učebnicích dějepisu a nalezl v nich jen strohé zmínky o 50. letech minulého století, kdy komunistický režim vystupňoval persekuce. Jen v jediné prý nalezl dvě věty o pétépácích.
V Praze se sešli příslušníci Pomocných technických praporů
Růžička připomněl, že po porážce nacismu následoval norimberský proces, na kterém byli nacističtí zločinci odsouzeni, zatímco po pádu komunismu následoval „samet“. Komunistické zločiny zůstaly nepotrestány a nepotrestané zločiny plodí zločiny nové, zdůraznil. Přestože je většině veteránů už více než 80 let, stále se proto snaží být aktivní a připomínat to, co zažili. Sami chodí i mezi studenty. Se společností Člověk v tísni například spolupracují na projektu Příběhy bezpráví. „Snažíme se, pokud jsme toho ještě schopni, suplovat výuku na školách, která tam prakticky není,“ řekl ČT Růžička.
Jiří Růžička: „My jsme byli tehdy hrdi na to, že jsme nebyli zařazeni mezi potencionální přisluhovače toho zrůdného režimu.“
„Když jsme slyšeli nebo viděli v minulých dnech v televizi opět ten dusot a to řvaní, mně to připadalo jako nějaké retro z února 1948, už tam chyběly jenom ty flinty,“ komentoval Růžička protivládní demonstrace. Rozdíl mezi tehdejšími a současnými projevy vidí v tom, že tehdy komunistický vůdce Klement Gottwald sliboval budování státu a šťastnou budoucnost, která se nepovedla, a dnes se hovoří o paralyzování a likvidaci státu. „Lidé skáčou na to, že se dá žít na dluh a bez práce. Přál bych jim, aby se včas probudili,“ uzavřel.
Aktivní bojovníci proti komunismu mohou žádat o osvědčení podle zákona o protikomunistickém odboji. Ministerstvo obrany už přijalo přes 3 300 žádostí a každý týden přibývá padesátka nových. Osvědčení ale zatím bylo vydáno jen 24. Podle ředitelky odboru pro válečné veterány ministerstva obrany Ivety Hlásecké není snadné vzhledem k časovému odstupu v archivech dohledat doklady k aktivitám, které žadatelé uvádějí. Prověřování žádostí proto trvá měsíce podle složitosti případu, dodala.
Pomocnými technickými prapory, ve kterých komunistický režim v letech 1950 až 1954 soustředil politicky nespolehlivé osoby, prošlo na 50 tisíc mužů, takzvaných „pétépáků“. Členů svazu je nyní 2 410 a každoročně jich až několik set ubude.