Praha - Dopolední havárie v Praze Zbraslavi potvrdila, že uhořelých lidí v autech je čím dál víc. Přestože se řidič ze zdemolovaného vraku dostal, plamenům neutekl. Podlehl popáleninám asi 15 metrů od auta, když se snažil před požárem utéct.
V Česku letos uhořel v autech rekordní počet lidí
Obětí dopravních nehod, kdy se auto vznítí a jeho posádka uhoří, je letos rekordní počet. Jenom za posledních deset měsíců podobně zahynulo 38 lidí. To je o 12 více, než za celý minulý rok. „Stálo by za to, uvažovat o zavedení povinného hasicího přístroje,“ míní Ladislav Horák z Infoservisu ÚAMK.
Požáru vozidla při případné havárii lze předejít hlavně údržbou palivového systému. I přesto ale odborníci doporučují vozit hasicí přístroj s sebou. Mít ho v autě však na rozdíl např. od Řecka nebo Portugalska v Česku povinné není. Vozit ho musejí jen taxikáři a autobusy. Ministerstvo dopravy o podobném předpisu do budoucna uvažuje. Názor na něj ale jednoznačný nemá. „Toto téma je otevřené, zabýváme se jím v rámci expertní skupiny k novelizaci zákona o silničním provozu. Nicméně se nedomníváme, že by povinné zavedení hasicích přístrojů snížilo statistiky, o kterých hovoříme,“ říká Karel Hanzelka, mluvčí ministerstva dopravy.
Odborníci přesto doporučují, aby je řidiči s sebou vozili. Hlavní ale podle nich je, aby řidič, který má sebemenší podezření, že vzniká požár, auto okamžitě opustil.