V Břeclavi se na neděli chystá pochod za brutálně zbitého chlapce

Břeclav - V Břeclavi se v neděli zřejmě uskuteční pochod za patnáctiletého chlapce, jehož o uplynulém víkendu na ulici brutálně zbila trojice mužů, pravděpodobně Romů. Lékaři mu museli při následné operaci odebrat ledvinu, má poškozená játra i slezinu a jeho stav je nadále vážný. Účast na demonstraci již na sociální síti Facebook přislíbilo tisíc lidí, uvedl zástupce velitele břeclavských strážníků Zdeněk Novák. Po útočnících pátrá policie. Hrozí jim až deset let vězení. Kriminalisté žádají svědky, kteří se v neděli mezi 20:00 až 21:00 pohybovali ulicí Jana Palacha a všimli si čehokoli podezřelého, aby hned kontaktovali krizovou linku 158.

Demonstraci nazvali organizátoři jako „Pochod za Peťu a naši bezpečnost“. Z avizované podpory zraněného chlapce a požadavku na vyšší bezpečnost by se ale mohl stát protiromský protest. „Rozhodně odsuzujeme to, co se chlapci stalo. Něco takového mohly udělat jen bestie, a ne lidé. Policie vyvíjí maximální úsilí, aby útočníky co nejdříve dopadla. Na druhé straně ale odmítáme to, aby se demonstrace změnila v protiromský protest,“ uvedl břeclavský starosta Oldřich Ryšavý (ČSSD). Na radnici zatím pochod oficiálně nahlášený není.

Napadení odsoudil předseda Celostátní asociace Romů ČR Vladimír Galbavý jako naprosto nepřijatelný útok. „Tohle nemůže žádný člověk schvalovat. Jestli je pachatelem ten nebo onen, to na to vůbec nemá vliv. Pokud by tam byl i rasový motiv, tak je třeba ty pachatele tvrdě a nekompromisně stíhat,“ uvedl Stanislav Daniel, který v CARČR řeší bezpečnostní otázky. 

Vedení města s 27 000 obyvateli připouští, že v Břeclavi jsou s Romy potíže. Radnice se je snaží řešit poklidnou cestou za pomoci romského asistenta, uvedl místostarosta Jaroslav Parolek (ČSSD). Útok se podle něj stal nedaleko břeclavského Shopping centra, kde se podle něj často shromažďují bezdomovci a Romové. V reakci na nedělní útok strážníci v Břeclavi zvýšili hlídkovou činnost, plánuje se další rozšíření městského kamerového systému.

Chlapce napadla trojice mužů, podle jeho slov tmavé pleti. Prý jej jeden z nich požádal o cigaretu. Když řekl, že nemá, muži jej brutálně zbili. Útok se stal před 21:00 v centru města. Hoch zatelefonoval matce, která jej odvezla do nemocnice.

Napadený tam musel být neprodleně operován. Jeho matka později médiím řekla, že útočníkům nešlo o peníze, protože synovi nic nevzali, ale chtěli si údajně jen vybít zlost. „Nevzali mu nic, chtěli ho jenom dobít,“ řekla matka břeclavskému deníku Rovnost. Doplnila, že hoch měl u sebe tisíc korun, drahý mobil a značkovou bundu. Podle ní jí syn řekl, že jeden z útočníků byl Rom. Matka hocha uvedla, že u břeclavského Shopping centra jsou s nimi poměrně časté problémy. „Na případu pracujeme kvůli podezření ze spáchání těžkého ublížení na zdraví a výtržnictví. Hocha jsme již vyslechli. Událost nám popsal,“ uvedla mluvčí policie Kamila Haraštová.