Ústecký kraj nemá peníze, které chtějí ČD

Ústí nad Labem – Ústecký kraj nemá 720 milionů korun, které chtějí příští rok České dráhy na zajištění dopravní obslužnosti na regionálních tratích. Oproti letošnímu roku je to téměř o 300 milionů korun více, kraj naopak bude mít podle radního Jiřího Šulce velmi vysoký výpadek v příjmech. Peníze na vlaky proto chce region od státu. Finančních problémů se snaží využít také konkurenční dopravce RailJet a nabídl Ústeckému kraji, že regionální vlaky zajistí levněji než dráhy.

Ústecký kraj zatím oznámil, že dopravu na jedné trati nahradí autobusy, ve zbytku sítě chce dopravu zachovat. Hejtmanka Jana Vaňhová ovšem na středečním zasedání krajského zastupitelstva řekla, že situace je velmi vážná. Mělo by se jí zabývat i mimořádné jednání zastupitelstva ve druhé polovině listopadu.

„Navýšení o více než dvě stě milionů z roku na rok není při krizi krajský rozpočet schopný saturovat. Propad v příjmech bude možná až jednu miliardu,“ shrnul situaci kraje radní Jiří Šulc.

3 minuty
Reportáž Ladislava Jakuba
Zdroj: ČT24

Finanční situaci má trochu zlepšit zrušení provozu v pracovní dny na trati z Rumburku do Mikulášovic. Místo vlaků budou po souběžné silnici jezdit autobusy. Vlaky pojedou pouze o víkendech, kdy by je měli zaplnit turisté. Podle Šulce je autobus asi šestkrát levnější než jeden motorový vůz, navíc vypouští do vzduchu méně škodlivin oproti starému dieselovému motoru.

Kraj ale bude muset zastavit dopravu i na dalších tratích nebo dát Českým drahám méně peněz. Ty ale ze svých požadavků nechtějí ustoupit. „Vycházejí z vývoje minulých let, jsou tam zahrnuta už i nová vozidla, která tady jezdí,“ uvedl ředitel Krajského centra osobní dopravy ČD Petr Hinterholzinger.

Řešením by mohla být pomoc státu, který zřejmě podpoří regionální železniční dopravu v Ústeckém kraji 217 miliony. Zbylou skoro půlmiliardu ale bude muset kraj najít ve svém rozpočtu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zkušené italské letectvo se ukáže na Dnech NATO v Ostravě

Itálie bude zvláštní partnerskou zemí na Dnech NATO v Ostravě v druhé polovině září. Italské letectvo má asi pět stovek letadel a vrtulníků a podílí se na protivzdušné obraně, kybernetické bezpečnosti a vesmírném programu Severoatlantické aliance. S českými protějšky by se piloti mohli podělit třeba o zkušenosti se stíhačkami F-35.
před 6 hhodinami

MotoGP čelilo náporu fanoušků. Kolony se tvořily i při odjezdu

Masarykův okruh u Brna ráno a dopoledne čelil silnému náporu fanoušků MotoGP, doprava v okolí kolabovala, stála i D1 a problém byl i s parkováním. V okolí okruhu parkovalo podle policie téměř devět tisíc vozidel a návštěvnost tak výrazně překonala páteční čísla. Dopravní komplikace doprovázely i odjezd a policisté je čekají i v neděli, a proto vyzývají návštěvníky, aby počítali se zdržením a vyrazili dřív nebo využili MHD. Velký počet fanoušků zaměstnal také zdravotníky. V jejich péči skončilo během akce sto lidí.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Je důležité, že EU balík schválila, říká Hulicius. Rusko sankce bolí, míní Matesová

Osmnáctý sankční balík proti Rusku byl schválen, slovenský premiér Robert Fico stáhl po jednání s Evropskou komisí veto. „Pozitivní je, že se Evropská shoda nalezla,“ řekl v 90’ ČT24 moderované Nikolou Reindlovou náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius. Ekonomka Jana Matesová uvedla, že pravidla pro zacházení s podezřelým ruským kapitálem na území EU jsou stanovena, ale v Česku zatím nedomestikována.
před 12 hhodinami

Plat premiéra a šéfů parlamentu by mohl poprvé přesáhnout 300 tisíc

Platy vrcholných politiků by mohly příští rok vzrůst o zhruba pět procent. Předsedové vlády a šéfové parlamentních komor by vůbec poprvé pobírali více než tři sta tisíc korun hrubého měsíčně. Plat řadového poslance by vzrostl o 5500 na 115 tisíc korun. Prezident by dostával 383 200 korun, o 18 200 víc než letos. Vyplývá to z výpočtu ČTK z platného znění platového zákona.
před 18 hhodinami

Povrchové prameniště bude pitnou vodou zásobovat celý Libňatov

Dobrovolníci roky udržovali a čistili povrchové prameniště v Libňatově na Trutnovsku. Voda z něj však tekla bez užitku do potoka. Nyní se to obec rozhodla změnit. Voda je totiž velmi kvalitní, a tak ji začala využívat jako pitnou. Přes čerpací stanici míří voda z místního prameniště do asi dvou stovek libňatovských odběrných míst, kompletně pak bude obec zásobována během několika týdnů. Po přepojení by zde měli vyrábět vodu za desetikorunu, zatímco nyní ji kupovali za necelých 25 korun. Úspora pro obec má být přibližně čtvrt milionu ročně.
před 18 hhodinami

Málo ryb v moři nebo spláchnuté brýle. Cestovní kanceláře řeší kuriózní stížnosti na zájezdy

Spláchnuté sluneční brýle, málo ryb v moři nebo černoši na pláži v Africe. České cestovní kanceláře už obdržely první reklamace letních dovolených. Jak ale upozorňuje Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA), dvě třetiny stížností jsou neoprávněných. Mezi nimi jsou i ty kuriózní. Cestovní kanceláře upozorňují, že problémy by měli lidé řešit už na místě během dovolené.
před 20 hhodinami

Vesnických prodejen ročně zaniknou desítky, pomáhají jim dotace

Jen loni zavřelo 160 malých venkovských obchůdků. Na snahu je podpořit tak letos ministerstvo průmyslu a obchodu uvolnilo padesát milionů korun. Peníze mohou dostat provozovatelé v obcích do tří tisíc obyvatel a jen s jedinou prodejnou. A dotace vyčleňují i některé kraje, například na Vysočině nabízí podporu pro vesnice s méně než pětistovkou obyvatel. Kraj letos rozdělil zatím devět milionů.
před 21 hhodinami

Masarykův okruh v Brně čelil kvůli MotoGP prvnímu náporu fanoušků

Brněnský Masarykův okruh, kam se po pěti letech vrací mistrovství světa silničních motocyklů, čelil v pátek dopoledne prvnímu náporu fanoušků, což se projevilo také silným provozem v jeho okolí. Páteční tréninky byly poznamenány deštivým počasím, kvůli kterému zůstalo dopoledne uzavřené také největší parkoviště na takzvaném Jelínkově poli. Policisté tak směřovali motorizované návštěvníky MotoGP na zpevněné parkovací plochy.
18. 7. 2025Aktualizováno18. 7. 2025
Načítání...