Suché léto výrazně zvýšilo statistiky požárů. Hořely lesy i Unipetrol

Hasiči měli v loňském roce hodně práce s ohněm, a to především v létě. Extrémně suché počasí totiž přispělo k nárůstu počtu požárů, kterých bylo nejvíc za posledních dvacet let, konkrétně 20 232. Zatímco denní průměr je padesát požárů, v některých letních dnech se potýkali i s dvěma sty. Celkově však došlo i k navýšení počtu jejich zásahů, ať už při živelních pohromách nebo u dopravních nehod.

Ředitel hasičského sboru Drahoslav Ryba označuje kvůli počtu požárů loňský rok za výjimečný, v předchozích letech hasiče zaměstnávaly hlavně povodně. „Byly to dlouhotrvající požáry, které trvaly i několik dnů a znamenaly nasazení velkého množství techniky,“ zdůraznil Ryba. Problém podle něj byl například v tom, že se oheň ve vedrech rychle šířil. O letních prázdninách vzniklo 5725 požárů, tři čtvrtiny se staly v přírodním prostředí. 

Hlavní příčinou byla nedbalost následovaná technickou závadou například na komínech a úmyslným založením požáru. Ke všem více než dvaceti tisícům případů ale hasiči nemuseli vyjíždět, jejich zásah byl potřeba u 19 685 z nich. Zbytek z celkového počtu se podařilo uhasit bez jejich pomoci.

obrázek
Zdroj: ČT24

Při požárech, kterých bylo meziročně o 2844 víc, loni zemřelo 115 lidí, o jednoho člověka více než předloni. Zraněno bylo 1449 osob, meziročně o 270 více. Požáry také způsobily materiální škody, loni za zhruba 2,5 miliardy korun, což představovalo nárůst o 300 tisíc korun oproti roku 2014.

Nejvíc škody způsobil požár v Unipetrolu

Největší byl požár etylénové jednotky ve společnosti Unipetrol v Záluží u Mostu, při kterém vznikla škoda 641 milionů korun. Ušlý zisk společnosti byl ještě vyšší. Zraněno tehdy bylo 32 hasičů, evakuovat se muselo 3142 lidí. Příčina vzniku ohně je předmětem šetření.

obrázek
Zdroj: ČT24

Na druhém místě je požár ve skladovací hale náhradních dílů na traktory v Brně, který způsobil škodu za 65 milionů korun. Příčinou byla technická závada zářivky. Na třetím místě skončil prosincový požár ve výrobně autokosmetiky a náhradních dílů, který si vyžádal dva mrtvé a škodu 42 milionů korun.

Hasiči loni řešili celkem 111 984 událostí, což bylo o více než jedenáct tisíc víc než o rok dříve. Největší podíl, zhruba polovinu výjezdů, tvořily technické zásahy, uvedl náměstek pro integrovaný záchranný systém a operační řízení František Zadina. Patří mezi to například pomoc při živelních pohromách nebo odstraňování popadaných stromů. Následovaly zásahy u dopravních nehod a požárů. Evakuovat se loni hasičům podařilo 63 462 osob.

  • Hasiči disponují rozpočtem 7,8 miliardy korun, což je meziročně o 600 milionů víc.
  • Investovat chtějí 582 milionů korun.
  • Sbor by letos měl mít 9711 hasičů a 1057 občanských zaměstnanců.
Načítání...