Praha - Koalice soukromých lékařů (KSL) začíná připravovat protestní akce. Podle ní nynější vývoj v českém zdravotnictví vede k ohrožení existence privátních zdravotníků. V létě podepsala s ministerstvem zdravotnictví společné memorandum, podle něhož by měla spolupracovat na přípravě zákonů, péče by se měla přesouvat z nemocnic do ambulancí a příjem soukromých zdravotníků by měl růst. To se však prý neděje.
Soukromí lékaři začínají chystat protesty
„Po zhodnocení současného vývoje situace vyjadřuje koalice vážnou obavu, že ministerstvo rezignuje na plnění závazků plynoucích z memoranda,“ uvedla v prohlášení KSL, která zastřešuje asi 20 tisíc ambulantních specialistů, dětských lékařů, gynekologů, praktiků a stomatologů. V prohlášení píše o obavách, „že v současné době dochází k vážnému ohrožení samotné existence soukromého sektoru v českém zdravotnictví“. Obnovila svůj krizový štáb a její zástupci v regionech začínají chystat protesty.
Koalice píše, že 21. září skončila jednání lékařů a zařízení se zdravotními pojišťovnami o úhradách péče pro příští rok. Nedohodly se, takže by mělo rozhodnout ministerstvo. „Z jeho vyhlášení lze vyvodit, že český stát plánuje v roce 2012 pro soukromá zdravotnická zařízení vyhradit kriticky malé množství finančních prostředků. Tím může být ohrožena kvalita i dostupnost ambulantní péče,“ uvedla koalice. Ministerstvo s ní prý o návrzích a změnách nejedná.
KSL se nelíbí třeba ani to, že by podle jednoho ze zákonů reformy musela všechna nynější zdravotnická zařízení znovu žádat o oprávnění k poskytování péče. Vedení KSL to považuje za zbytečnou administrativní zátěž a zásah do práv. Chystané opatření kritizovala také lékařská komora. Podle koalice se prý navíc zavádějí pokuty „za malicherná a s kvalitou péče nesouvisející provinění“. Podle soukromých doktorů by nové požadavky a sankce mohly být důvodem k ukončení činnosti řady ambulancí. Navrhované reformní zákony by měl projednávat Senát.