Praha - ODS se v zahraničním výboru Senátu podařilo prosadit další odklad senátního schvalování Lisabonské smlouvy o budoucím fungování EU. V zahraničním výboru uspěli s návrhem přerušit projednávání na 30 dnů. Senátor ODS Vlastimil Sehnal návrh zdůvodnil snahou zajistit hlasy sedmi občanských demokratů, které jsou nutné k dosažení ústavní většiny pro schválení smlouvy. Zástupci ODS zároveň doporučovali počkat se schvalováním do přijetí takzvaného stykového zákona. Ten má zpřesnit podmínky, za kterých společně rozhodují obě komory parlamentu.
Senát odložil hlasování o Lisabonské smlouvě na únor
Odklad v zahraničním výboru pomohli ODS prosadit i předseda lidoveckých senátorů Rostislav Slavotínek a předseda výboru Jiří Dienstbier (za ČSSD). „Nevidím osobně žádný důvod, proč by Lisabonská smlouva neměla být schválena okamžitě,“ prohlásil Dienstbier. Nejhorší by ale podle něj bylo smlouvu „hodit do placu“ a riskovat tak, že by ji Senát neschválil.
ODS chce vyčkat na přijetí „stykového zákona“
Přijetí smlouvy v horní komoře prosazují ČSSD, KDU-ČSL a Klub otevřené demokracie, které dají dohromady 42 hlasů. K senátní ratifikaci smlouvy je však třeba nejméně 49 hlasů. Zástupci ODS proto doporučovali se schvalováním vyčkat také na přijetí „stykového zákona“, který už Senát schválil a nyní ho projednává sněmovna. Vláda by pak při dojednávání evropských norem a rozhodnutí měla respektovat postoje obou komor parlamentu. Pokud bude zákon přijat, najde se podle Sehnala v Senátu sedm senátorů ODS, kteří Lisabon podpoří.
Odložit schvalování až do přijetí zákona o vztazích obou parlamentních komor, který má zavést podmínku vázaného mandátu vlády, tedy
souhlasu sněmovny i Senátu s převodem pravomocí členského státu na EU, doporučil dnes i senátní výbor pro evropské záležitosti.
Odpůrce smlouvy Pospíšil uvedl, že bez přijetí těchto norem je Lisabonská smlouva v Česku neproveditelná, protože budou chybět mechanismy kontroly. Zároveň připomněl rozhodnutí prosincového kongresu ODS, podle něhož mají zákonodárci přednostně usilovat o schválení smluv, které se týkají umístění protiraketové radarové základny USA na českém území. Senát smlouvy schválil už loni, ve sněmovně má ale vláda s jejich prosazením problémy. Nejbližší schůze sněmovny, na které by poslanci mohli smlouvy schvalovat, má začít 3. února.