Pražský Městský soud zrušil územní rozhodnutí i další dokument, který umožnil v objektu domu na Loretánském náměstí výrazně zmenšit plochu pro byty. Právě zde ale už několik let vzniká Knihovna Václava Havla. Potvrzení přišlo i od nejvyšší správní instance. Investor verdikt respektuje, knihovny se ale vzdát nechce.
Projekt Knihovny Václava Havla se musí změnit, aby se mohlo dál stavět
V domě na Hradčanech, kde vznikala Knihovna Václava Havla, je Bohumil Vejtasa posledním nájemníkem. Všichni ostatní se už dávno odstěhovali. On to odmítá. „Domov, kterému jsem věnoval 40 let života a práce, který jsem postavil vlastníma rukama, vlast a děti nejsou na prodej,“ říká Vejtasa.
Původní vchod je zavřený. Do opuštěného domu tak chodí jiným. Původně tady s ním bydlelo 18 rodin. Pak dům koupil Zdeněk Bakala s plánem vybudovat zde Knihovnu Václava Havla. To bylo v roce 2011. Pak začaly práce, ty ale dodnes neskočily.
„Je to taková patová situace, kdy tam téměř žádné stavební práce neprobíhají,“ konstatuje šéf pražských památkářů Ondřej Šefců.
A teď je jasné, že práce v nejbližší době nepokročí. Soud zrušil výjimku pražského – ten předtím povolil, aby v domě převládl podíl nebytových prostorů nad byty. „Tato úprava byla z našeho pohledu účelová a nezákonně provedená,“ vysvětluje mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci.
Podle mluvčího pražského magistrátu Víta Hoffmana buď musí nyní projekt doznat značných úprav, a nebo musí dojít ke změně územního plánu. Majitel tak má vše vrátit do původního stavu – plocha k bydlení musí být opět sedmdesát procent.
Ivestor se zatím původního plánu na knihovnu nevzdává
Mediální zástupce Zdeňka Bakaly Vladimír Bystrov míní, že rozsudek má význam v tom, že již dříve získaná rozhodnutí, která byla podkladem pro územní rozhodnutí, byla retroaktivně zrušena a je třeba o ně usilovat znovu.
Investor se však plánu vybudovat knihovnu Václava Havla v domě nevzdává. To může trvat další roky. Památkáři ale upozorňují na to, že dům, který se nepoužívá, mezitím chátrá.