Politici jsou zdrženliví: Zatknout ještě neznamená odsoudit

Praha – Zatčení lobbisty Ivo Rittiga není nijak překvapivé, shodují se politici. Obávají se však, že kauza nemusí být dotažena do konce. „Jedna věc je někoho zatknout, druhá něco mu dokázat. Zatýkání jsme od této party zažili poměrně hodně a bylo bez výsledků,“ komentoval poslanec Marek Benda. Policejní akce bude podle ministra pro lidská práva pravděpodobně pokračovat. „Asi nikoho nepřekvapí, pokud tu a tam padne nějaké obvinění kolem pražské komunální politiky a pražského dopravního podniku,“ řekl Jiří Dienstbier.

Policie zatkla a obvinila Ivo Rittiga. Akce souvisí s kauzou okolo jízdenek pro pražský dopravní podnik. Pro společnost je od roku 2008 zajišťovala firma Neograph. Část peněz zaplacených za jízdenky se podle Nadačního fondu proti korupci odváděla do firmy Cokeville Assets, se kterou je spojovaný právě Rittig. Více o zatčení čtěte ZDE.

Jiří Dienstbier (ČSSD), ministr pro lidská práva: „Zadržení pana Rittiga není nijak překvapivé. Je na orgánech činných v trestním řízení, aby kauzu dotáhly do konce. Asi nikoho nepřekvapí, pokud tu a tam padne nějaké obvinění kolem pražské komunální politiky a pražského dopravního podniku.“

Jeroným Tejc (ČSSD), předseda sněmovního ústavně-právního výboru: „Je dobře, že se policie a státní zástupci zaměřují na tu hlavní linii vyšetřování celé kauzy. Pokud by to vedlo k odhalení viníků mnohamiliardových úniků, které Prahu provázely, bylo by to jedině dobře. Ale neznamená, že je vyhráno a že došlo k zatčení někoho, kdo bude odsouzen.“

Marek Benda (ODS), poslanec: „Jedna věc je někoho zatknout, druhá něco mu dokázat. Zatýkání jsme od této party zažili poměrně hodně a bylo bez výsledků. Nevím, jestli je to jen další z monstrakcí, nebo bude skutečně něco vyšetřeno. Novinářské informace o problémech dopravního podniku a jízdenkách jsou tři roky staré. Pokud budou obviněny osoby, které se podílely na korupci v této zemi, budu jenom rád.“

Petr Gazdík (TOP 09), místopředseda Poslanecké sněmovny: „Po osmi měsících závažných podezření bych očekával nějaký konkrétní krok, ten tedy konečně přišel. Osm měsíců je velmi dlouhá doba, pan Ištván v červnu prezidentovi republiky sliboval, že do tří měsíců budou jasné závěry. Máme únor a závěry jasné nejsou. Je na orgánech činných v trestním řízení, aby konaly svou práci dobře a aby předložily jasné důkazy. Doufám, že tak učiní, jinak by z toho oni sami měli vyvodit vážné důsledky, protože kvůli této kauze například padla vláda, což není vůbec nic nevýznamného.“

Pavel Kováčik (KSČM), předseda poslaneckého klubu: „Tento krok policie vítám. Je to slibný začátek toho, že se konečně budou řešit ty největší ryby. Policie úspěšně utajila své úmysly. Zatčení mě udivilo, ale dříve nebo později to muselo nastat.“

O Rittigovi se hodně mluví, ale s jistotou málo ví

Lobbista Ivo Rittig (51) má trvalé bydliště v Monaku, odkud příležitostně jezdí do Česka. V polovině letošního ledna Rittig řekl České televizi, že uvažuje o definitivním odchodu z České republiky. Podle Rittigovy obhájkyně Karolíny Babákové je Rittig „klasický monacký rentiér“. V uplynulých letech jej média opakovaně označovala za jednoho z „kmotrů“ ODS, kteří mají velký neformální vliv na rozhodování pražského magistrátu, zejména na veřejné zakázky. Média mu rovněž přisuzují velký vliv na bývalého středočeského hejtmana a dvojnásobného ministra Petra Bendla. 

Rittig bývá spojován s kauzou zakázky na tisk jízdenek pro pražský dopravní podnik. Podle tvrzení Nadačního fondu proti korupci byl Rittig přes síť firem pravděpodobně konečným příjemcem 17 haléřů za každý prodaný lístek. Rittig tvrzení napadl u soudu, ten ale loni v červnu jeho žalobu nepravomocně zamítl. Podle soudce fond pravdivost svých tvrzení prokázal. Další nestandardní zakázkou, se kterou bývá Rittig spojován, bylo vytvoření etického kodexu pro státní podnik Lesy ČR. Za zhruba desetistránkový dokument inkasovala firma Rittig & Partners dva miliony korun. 

Média v minulosti rovněž spekulovala o Rittigově možném podílu na transakci, při které polostátní energetická společnost ČEZ odkoupila za pět miliard korun obří solární elektrárny u Ralska a Mimoně od neprůhledné společnosti Amun.Re. Podle kritiků byl obchod pro ČEZ nevýhodný a o transakci se zajímá policie. 

Ivo Rittig po výslechu v Praze
Zdroj: Michal Doležal/ČTK

Rittigovo jméno se poslední dobou v tisku objevuje v souvislosti s loňským zásahem policie na Úřadu vlády, v několika státních podnicích a také v sídle Rittigovy firmy. Při akci bylo mimo jiné zajištěno 150 milionů korun a desítky kilogramů zlata. Rittig nicméně popírá, že by zabavené cennosti patřily jemu. Loni v červnu jej místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek na zasedání Poslanecké sněmovny nazval „lupičem“. Rittig se kvůli tomu se Zaorálkem soudí.