Podpora členství v EU klesla na historické minimum

Praha - Se členstvím Česka v EU je spokojena přesně polovina občanů, což je nejméně od vstupu země do EU v roce 2004. Zjistil to průzkum agentury STEM s tím, že okruh rozhodně nespokojených je asi dvakrát početnější než těch, kteří jsou s členstvím v EU jednoznačně spokojeni. Pokud by se nyní konalo referendum o vstupu, podpořilo by ho 49 procent dotázaných. Ve všelidovém hlasování v roce 2003 to přitom bylo přes 77 procent účastníků a v průzkumech v letech 2004 až 2010 stabilně podporovalo vstup země do EU zhruba 60 procent občanů.

Průzkum dále zjistil, že jen 48 procent lidí je přesvědčeno o tom, že EU funguje na základě demokratických principů. Naopak více než dvě třetiny občanů (69 procent) pochybují o tom, zda je rozhodování EU dostatečně rozmyšlené, pružné a hospodárné. Nízká spokojenost se členstvím ČR v EU souvisí podle STEM i s tím, že mínění českých občanů o fungování EU momentálně není příliš valné.

STEM uvádí, že míra spokojenosti lidí se členstvím v EU procházela od roku 2005 výkyvy. Až téměř na 50 procent klesala v dobách sporů o přijetí evropské ústavy či při vnitropolitických krizích. Naopak po zahájení českého předsednictví EU pocit, že Česko v ní něco dokáže, a tudíž „tam jsme správně“, zesílil a kulminoval na úrovni téměř 70 procent v únoru 2009, kdy se čeští představitelé zdárně vypořádali s krizí s dodávkami ruského plynu do Evropy a angažovali se jménem EU ve sporech na Blízkém východě.

Nynější pokles spokojenosti souvisí podle STEM nejspíš s finančními problémy některých zemí eurozóny a s jejich řešením. Nejspokojenější s členstvím v EU a jeho nejrozhodnějšími zastánci jsou podle STEM stoupenci TOP 09, těsně následovaní příznivci ODS. Pro vstup by v případném novém referendu hlasovala i polovina příznivců VV a menšina sympatizantů ČSSD. Stoupenci KSČM by byli ve velké většině proti vstupu. Pozitivní názory na fungování EU nejčastěji deklarují lidé ve věku 18 až 29 let, zejména studenti. Pochybnosti vyjadřuje především starší generace, konkrétně lidé šedesátiletí a starší a lidé se základním vzděláním.

Průzkum se konal ve dnech 31. března až 8. dubna a bylo při něm dotázáno 1286 respondentů starších 18 let.