Návrh na převzetí Dolu Frenštát je zkouška, jestli lze s majiteli jednat, sdělil Mládek

V příštích několika desítkách let se v Beskydech rozhodně uhlí těžit nebude. Návrh vlády odkoupit od majitelů důlní společnosti OKD doly ve Frenštátě je zkouškou, jestli se s nimi dá jednat a na něčem se dohodnout. Uvedl to ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek z ČSSD v reakci na stížnosti starostů z okolí Frenštátu, kteří vládě vyčítají, že je o svých záměrech neinformuje.

Ministr Mládek nabídl společnosti NWR, která je majitelem OKD, že by stát mohl Důl Frenštát odkoupit za symbolickou jednu korunu. Informoval o tom minulý týden po jednání se zástupci společnosti v souvislosti s ukončením těžby v Dole Paskov a Lazy, které OKD plánuje. Motivem nabídky je odlehčit firmě ve finančních problémech od vysokých nákladů, které péče o důl vyžaduje. Jde asi o padesát milionů korun ročně.

„Je to pro nás jakýsi lakmusový papírek, abychom zjistili, zda je možné na něčem se s majiteli OKD dohodnout,“ sdělil Jan Mládek. Záměr vlády zaskočil starostu Trojanovic Jiřího Novotného. „Pokud stát hodlá Důl Frenštát převzít, měl by mít jasnou koncepci, co s ním bude dělat. A ta koncepce by měla být nejdříve projednána s námi, my bychom s ní měli souhlasit,“ řekl Novotný. Zdůraznil, že sdružení měst a obcí Naše Beskydy, které se před lety spojilo proti hrozbě těžby uhlí v Beskydech, zastupuje asi 200 tisíc obyvatel.

O budoucnosti Dolu Frenštát v Beskydech

„Nejde jen o těžbu, ale především o to, co chce stát dělat s areálem dolu, co chce dělat se stavbami. Jestli tady chce pět let udržovat tyhle ruiny,“ uvedl starosta Novotný. Frenštátský stavební úřad nařídil v roce 2013 demolici padesáti budov těžebního areálu včetně obou těžních věží. Jak zjistila obec Trojanovice, měly jen dočasné povolení, které vypršelo asi před 25 lety. Krajský úřad rozhodnutí potvrdil.

Firma OKD ale dosud usiluje o legalizaci staveb a podala na kraj žalobu. Loni v březnu dosáhla u ostravského krajského soudu odkladu demolice do doby, než bude spor vyřešen. Jednání zatím neproběhlo. „V tuto chvíli nelze odhadnout, kdy bude jednání v této věci nařízeno,“ uvedl mluvčí Krajského soudu Ostrava Dalibor Zecha.

Důl v zajišťovacím režimu

Mládek o možnosti odkupu Dolu Frenštát hovořil už loni v březnu při návštěvě Karviné. „Zástupci OKD si tak trochu stěžovali, že za posledních deset let je Důl Frenštát stál 600 milionů korun. Sdělil jsem jim, že pokud mají pocit, že je tento výdaj zbytečný, mohou ho přenechat státu. Z hlediska státu má smysl udržovat si tuto strategickou rezervu,“ řekl tehdy.

Mluvčí OKD Ivo Čelechovský informoval o tom, že v současné době je Důl Frenštát v takzvaném zajišťovacím režimu. To znamená, že se asi padesát zaměstnanců stará především o jeho odvětrávání a odčerpávaní důlních vod. Pokud by se vláda s majiteli dolu na odkoupení dohodla, přešla by tato povinnost vyplývající z báňského zákona na státní podnik Diamo, který by Důl Frenštát převzal do své správy.

  • Po dlouholetém průzkumu byla první jáma vyhloubena roku 1982, zkušební těžba začala v roce 1988, zanedlouho ale přišel útlum. Do konzervačního režimu byl důl uveden roku 1991. Podle odhadů je tam asi 1,6 miliardy tun uhlí.
  • Zabezpečení dolu stojí OKD ročně asi 60 milionů korun. Pracuje na tom kolem čtyřiceti lidí.
  • Roku 2011 OKD oznámilo, že chce prozkoumat zásoby uhlí i plynu frenštátského ložiska. Okolní obce i CHKO Beskydy jsou proti, obávají se, že dalším krokem by mohla být těžba. Důl se nachází na hranici chráněné krajinné oblasti.
  • Roku 2013 nařídil frenštátský stavební úřad demolici padesáti budov těžebního areálu včetně těžních věží. Jak zjistila obec Trojanovice, měly jen dočasné povolení, které vypršelo před 25 lety. Krajský úřad rozhodnutí potvrdil.
  • OKD se snaží stavby legalizovat. Tvrdí, že se nemůže o ložisko starat bez budov. Firma také podala žalobu na kraj. Loni v březnu dosáhla u ostravského krajského soudu odkladu demolice do doby, než bude spor vyřešen.

„V takovém případě bychom koupili nejen samotný důl, ale také jeho zařízení a stavby. Přešli by k nám také jeho zaměstnanci,“ řekl ředitel Diama Tomáš Rychtařík. „Nejdříve bychom se museli zorientovat v tom, v jakém je důl, jeho stavby a zařízení stavu. Teprve potom bychom se rozhodli, co dál,“ uvedl Tomáš Rychtařík.

Podle ministra Mládka by stát doly zakonzervoval. To by prakticky znamenalo dál udržovat současný zajišťovací režim. V oblasti Frenštátu leží v hloubce do devíti set metrů asi jeden a půl miliardy kvalitního koksovatelného černého uhlí a jde tedy o strategickou zásobu této nerostné suroviny. Pokud by se stát někdy v budoucnu k těžbě uhlí rozhodnul, nemuselo by být určeno pro energetiku, ale například pro chemický nebo farmaceutický průmysl.

„Vládní návrh na odkup Dolu Frenštát je velmi rozumný. O ložiska strategické suroviny by se měl starat stát,“ řekl Pavel Prokop, expert Vysoké školy báňské – Technické univerzity v Ostravě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

MotoGP čelilo náporu fanoušků. Kolony se tvořily i při odjezdu tisíců aut z akce

Masarykův okruh u Brna ráno a dopoledne čelil silnému náporu fanoušků MotoGP, doprava v okolí kolabovala, stála i D1 a problém byl i s parkováním. V okolí okruhu parkovalo podle policie téměř devět tisíc vozidel a návštěvnost tak výrazně překonala páteční čísla. Dopravní komplikace doprovázely i odjezd a policisté je čekají i v neděli a proto vyzývají návštěvníky, aby počítali se zdržením a vyrazili dřív nebo využili MHD. Velký počet fanoušků zaměstnal také zdravotníky. V jejich péči skončilo během akce sto lidí.
12:16Aktualizovánopřed 3 mminutami

Je důležité, že EU balík schválila, říká Hulicius. Rusko sankce bolí, míní Matesová

Osmnáctý sankční balík proti Rusku byl schválen, slovenský premiér Robert Fico stáhl po jednání s Evropskou komisí veto. „Pozitivní je, že se Evropská shoda nalezla,“ řekl v 90’ ČT24 moderované Nikolou Reindlovou náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius. Ekonomka Jana Matesová uvedla, že pravidla pro zacházení s podezřelým ruským kapitálem na území EU jsou stanovena, ale v Česku zatím nedomestikována.
před 5 hhodinami

Plat premiéra a šéfů parlamentu by mohl poprvé přesáhnout 300 tisíc

Platy vrcholných politiků by mohly příští rok vzrůst o zhruba pět procent. Předsedové vlády a šéfové parlamentních komor by vůbec poprvé pobírali více než tři sta tisíc korun hrubého měsíčně. Plat řadového poslance by vzrostl o 5500 na 115 tisíc korun. Prezident by dostával 383 200 korun, o 18 200 víc než letos. Vyplývá to z výpočtu ČTK z platného znění platového zákona.
před 10 hhodinami

Povrchové prameniště bude pitnou vodou zásobovat celý Libňatov

Dobrovolníci roky udržovali a čistili povrchové prameniště v Libňatově na Trutnovsku. Voda z něj však tekla bez užitku do potoka. Nyní se to obec rozhodla změnit. Voda je totiž velmi kvalitní, a tak ji začala využívat jako pitnou. Přes čerpací stanici míří voda z místního prameniště do asi dvou stovek libňatovských odběrných míst, kompletně pak bude obec zásobována během několika týdnů. Po přepojení by zde měli vyrábět vodu za desetikorunu, zatímco nyní ji kupovali za necelých 25 korun. Úspora pro obec má být přibližně čtvrt milionu ročně.
před 11 hhodinami

Málo ryb v moři nebo spláchnuté brýle. Cestovní kanceláře řeší kuriózní stížnosti na zájezdy

Spláchnuté sluneční brýle, málo ryb v moři nebo černoši na pláži v Africe. České cestovní kanceláře už obdržely první reklamace letních dovolených. Jak ale upozorňuje Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA), dvě třetiny stížností jsou neoprávněných. Mezi nimi jsou i ty kuriózní. Cestovní kanceláře upozorňují, že problémy by měli lidé řešit už na místě během dovolené.
před 13 hhodinami

Vesnických prodejen ročně zaniknou desítky, pomáhají jim dotace

Jen loni zavřelo 160 malých venkovských obchůdků. Na snahu je podpořit tak letos ministerstvo průmyslu a obchodu uvolnilo padesát milionů korun. Peníze mohou dostat provozovatelé v obcích do tří tisíc obyvatel a jen s jedinou prodejnou. A dotace vyčleňují i některé kraje, například na Vysočině nabízí podporu pro vesnice s méně než pětistovkou obyvatel. Kraj letos rozdělil zatím devět milionů.
před 14 hhodinami

Masarykův okruh v Brně čelil kvůli MotoGP prvnímu náporu fanoušků

Brněnský Masarykův okruh, kam se po pěti letech vrací mistrovství světa silničních motocyklů, čelil v pátek dopoledne prvnímu náporu fanoušků, což se projevilo také silným provozem v jeho okolí. Páteční tréninky byly poznamenány deštivým počasím, kvůli kterému zůstalo dopoledne uzavřené také největší parkoviště na takzvaném Jelínkově poli. Policisté tak směřovali motorizované návštěvníky MotoGP na zpevněné parkovací plochy.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Ficovi to budou chtít státy EU po blokaci sankcí vrátit, míní Farský

Slovenský premiér Robert Fico (Smer) sice ustoupil, ale určitě neustoupil jen tak, něco si nechal slíbit. Dlouhodobě tím narušuje rozhodování v EU, řekl v Interview ČT24 s moderátorkou Terezou Řezníčkovou europoslanec Jan Farský (STAN) v souvislosti se schválením dalšího balíčku sankcí proti Rusku poté, co ho přestalo blokovat právě Slovensko. Podle Farského budou mít státy EU tendenci to Ficovi vrátit, protože svým postojem ohrožoval a omezoval jejich jednotu.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami
Načítání...