Některá krajská policejní ředitelství chybovala při zadávání veřejných zakázek i při pořizování majetku. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), podle kterého došlo k porušení pravidel zejména při nákupu automobilů a mobilních telefonů. NKÚ také u daných krajských poboček Policie ČR poukázal na nedostatky ve vedení účetnictví.
Krajská policejní ředitelství chybovala při pořizování majetku, zjistil NKÚ
Kontroloři se zaměřili na krajská policejní ředitelství v Praze, Ostravě, Českých Budějovicích, Ústí nad Labem a v Hradci Králové. Zajímalo je například hospodaření s pozemky, stavbami či osobními vozy, prověřili ale i náklady na chov policejních psů a koní či správnost a úplnost evidence a inventarizace majetku.
Při nákupu automobilů chybovaly podle NKÚ pražské a ostravské policejní ředitelství. V Praze vedení porušilo zákon o veřejných zakázkách, když u dvou zakázek na dodání pěti automobilů v celkové hodnotě téměř 2,7 milionu korun oslovilo pouze jednoho dodavatele a požadovalo konkrétní vozidla. Ta ale po jejich nákupu bez dalšího využití prohlásilo za nepotřebná a převedlo je na jinou organizační složku státu. „Pořídilo tak majetek, který nepoužilo k výkonu své působnosti, čímž porušilo rozpočtovou kázeň,“ uvedl NKÚ.
Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje zase nakoupilo 12 speciálních mikrobusů za 13,8 milionu korun, devět z nich pak na základě pokynu z nadřízeného policejního útvaru prohlásilo v rozporu se zákonem za nepotřebné a převedlo je na jiná krajská policejní ředitelství.
Model mobilního telefonu si policisté vybrali předem
Podobné případy zjistili kontroloři i u nákupů mobilních telefonů. Ostravské policejní ředitelství při nákupu 107 mobilů za více než 600 tisíc korun stanovilo technické parametry a další požadavky příliš konkrétně, když uvedlo i obchodní názvy a označení konkrétních mobilních telefonů. Tím podle NKÚ diskriminovalo dodavatele jiných mobilních telefonů a porušilo zákon o veřejných zakázkách. Podobně prý postupovalo ředitelství policie Ústeckého kraje při nákupu 183 mobilních telefonů v předpokládané hodnotě téměř 1,3 milionu korun.
Kontrola se týkala let 2012 až 2014 a hospodaření s majetkem za 1,7 miliardy korun a peněžními prostředky 227 milionů korun.