Praha - Český stát musí 161 Ukrajincům vrátit peníze za poplatky, které žadatelé o vízum zaplatili při povinné registraci na generálním konzulátu ve Lvově. Podle pražského soudu bylo vybírání až 350 korun v rozporu se zákonem. Od června 2008 do ledna 2009 vedla pro Ukrajince ve Lvově cesta k českým vízům jen přes povinnou a zpoplatněnou telefonní registraci. 300 korun tehdy zaplatilo na 30 tisíc cizinců. Vybraných téměř 10 milionů korun navíc putovalo do kapsy soukromé společnosti.
Konzulát neoprávněně vybíral peníze od tisíců ukrajinských žadatelů
„To, že jsem musel volat na call centrum a platit, bylo nespravedlivé. Kdo žádal o vízum v Kyjevě, nemusel platit nic,“ uvedl jeden z poškozených žadatelů o vízum Nikola Hikaučuk. Ministerstvo zahraničí podle soudního verdiktu sice zřízením call centra nechybovalo, na vybírání poplatků za registraci ale úředníci právo neměli. „Žalovaná strana tím, že nechala žalobce, respektive žadatele o vízum platit poplatky za využití služeb call centra, tak zpoplatnila navíc řízení o udělení víza,“ řekla při vyhlášení rozsudku soudkyně Andrea Pešlová.
Jan Kopřiva, advokát zastupující 161 Ukrajinců:
„Tento rozsudek znamená určitou morální satisfakci, protože platili za něco, čemu nerozuměli, objednávali se u státní správy, platili soukromé společnosti.“
Ministerstvo s verdiktem spokojeno není, zpoplatnění call centra si prý vyžádal obrovský nápor žadatelů. Právníci ale před ustanovením poplatku úřady varovali. Podle ředitele odboru ministerstva zahraničních věcí Jana Vyčítala bylo zavedení poplatků v dané situaci v té době jediné efektivní řešení.
Vydávání českých víz ve Lvově prošetřovala i protikorupční policie. Loni v únoru kvůli této aféře skončil ve funkci generálního konzula Ladislav Hradil. Výpověď dostal i z ministerstva. Proti verdiktu není možné odvolání, ministerstvo musí peníze dotyčným Ukrajincům zaplatit do deseti dnů od doručení písemného rozsudku.