KDU-ČSL vyzvala poslance TOP 09 k rezignaci na mandáty

Praha – KDU-ČSL vyzvala všechny čtyři poslance TOP 09 původně zvolené za lidovce, aby se vzdali mandátu. Pokud tak neučiní, strana podle jejího předsedy Cyrila Svobody zváží jejich vyloučení z poslaneckého klubu. Pět poslanců TOP 09 v reakci na Svobodův projev uvedlo, že lidovecký klub opustí. Podle Miroslava Kalouska bylo setrvávání poslanců v klubu pouze formální. Nový klub TOP 09 zakládat nebude, nemá na to dostatečný počet členů. Podle šéfa lidovců by ale měli odstoupit také členové TOP 09, kteří byli zvoleni nebo jmenováni do funkcí za lidovou stranu na krajské a okresní úrovni. Svobodova výzva se ale netýká senátorů zvolených za KDU-ČSL. Ti jsou podle něj na rozdíl od poslanců voleni individuálně, ne na kandidátkách jednotlivých stran.

Lídři kandidátek TOP 09 podle Svobody popírají základní etické principy, k nimž se lidovci hlásí. Poslanci TOP 09 také ve sněmovně nepodpořili lidovecký návrh na omezení a vyšší zdanění hazardu. Pokud čtveřice poslanců TOP 09 do týdne mandát nesloží, začne zřejmě lidovecký klub jednat o jejich vyloučení. „Podle mého názoru by to měl být logický krok,“ dodal Svoboda.

Podle Kalouska šéf lidovců poslance TOP 09 k odchodu z frakce nikdy nevyzval: „Slušnost je vykládána opět jako slabost. Kdyby nám to řekl půl větou na chodbě, tak bychom šli.“ Kalousek dodal, že to byl naopak právě Svoboda a jeho část KDU-ČSL, kdo se odklonil od programu, se kterým šli v roce 2006 do voleb. „To není moje úvaha, to jsou jejich vlastní slova, když tvrdili, že konečně opustili Kalouskův program,“ dodal. Když si jeho bývalí straničtí kolegové zvolili cestu socialistů, bylo to podle Kalouska jejich legitimní rozhodnutí a on je k ničemu nevyzýval: „Zdvořile jsme odešli a hlavní zásady programu prosazujeme dál.“

TK KDU-ČSL k postoji strany vůči TOP 09 (zdroj: ČT24)

Cyril Svoboda: „Hlavním důvodem je skutečnost, že slova a činy těch, kteří jsou dnes v TOP 09, odporují hodnotám, které vycházejí z křesťanství a které hájí KDU-ČSL.“

Miroslav Kalousek: „My jsme zdvořile odešli a založili jsme jiný politický subjekt, abychom mohli hájit tu politiku, které věříme. Členy klubu KDU-ČSL de facto nejsme dávno. De jure jsme nechtěli obtěžkat organizační výbor sněmovny různými přesuny.“  


Šéfovi KDU-ČSL se nezdá ani financování TOP 09. Podle jeho odhadu kampaň nově založené strany neodpovídá deklarované ceně kolem 20 milionů korun. Domnívá se, že musela stát nejméně desetkrát tolik: „Víme, co deklarovaly ODS a ČSSD. Ty deklarovaly asi 200 milionů korun. A poměřovali jsme viditelnost kampaně ODS, ČSSD a TOP 09, a ta byla srovnatelná.“

Svoboda chce, aby TOP 09 zveřejnila náklady na kampaň

Naznačil také, že by mohla být souvislost mezi náklady na kampaň a tím, že TOP 09 nepodpořila omezení hazardu a že její zakladatel Miroslav Kalousek ještě v roli ministra financí povolil internetové sázení. Šéf lidovců proto vyzval Kalouskovu stranu, aby zveřejnila své náklady na kampaň, a jeho podezření tak vyvrátila: „Poslanci, kteří přeběhli k TOP 09, nepodpořili návrh na omezení a zpoplatnění hazardu. Dali tak najevo, že to se snižováním schodku státního rozpočtu nemyslí tak vážně.“

Podle posledních předvolebních průzkumů dosahuje TOP 09 větší popularity než KDU-ČSL, která se pohybuje na hranici volitelnosti. Například podle říjnového průzkumu agentury STEM by v září TOP 09 získala podporu 9,2 procenta lidí, zatímco KDU-ČSL pouze 4,2 procenta.

Předvolební kampaň TOP 09
Zdroj: ČT24