Centrum historie Malach nabízí výpovědi 52 tisíc lidí přeživších holocaust

Praha - Centrum vizuální historie Malach v centru Prahy nabízí od dnešního dne přístup k téměř 52 tisícům svědectví lidí, kteří přežili holocaust. Součástí unikátní databáze jsou výpovědi historických svědků z 52 zemí ve 32 jazycích. Přitom právě Praha je jedním ze tří evropských měst, ve kterých je možné připojit se k databázi uložené ve Spojených státech. Praha je po Berlíně a Budapešti třetím z evropských měst, ve kterých je možné se k databázi uložené ve Spojených státech připojit. Obsáhlý zvukový materiál vychází z činnosti režiséra Stevena Spielberga, který v devadesátých letech sbíral svědectví pro veleúspěšný film Schindlerův seznam.

Pro Malach poskytla své prostory knihovna Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze na Malostranském náměstí. Digitální archiv o velikosti osmi petabytů (8 x 1015 bytů) nabízí celkově zhruba 105 000 hodin videomateriálu. V knihovně je k nahlédnutí téměř 52 tisíc svědectví Židů, politických vězňů, romských pamětníků, homosexuálů, ale i například Svědků Jehovových. Délka každého rozhovoru zahrnuje dvě hodiny záznamu.

Nadace má v plánu postupně převést některá data na veřejně přístupný internet. Už teď je možné asi 100 svědectví zhlédnout na serveru YouTube nebo přímo na webových stránkách Jižní kalifornské univerzity.

8 minut
Steven Smith hostem Událostí, komentářů
Zdroj: ČT24

Centrum dnes představil Martin Šmok, spolupracovník Nadace šoa Jižní kalifornské univerzity. Podle Šmoka například nebylo jednoduché získat výpovědi Romů, s rozhovorem na kameru prý souhlasila jen jedna rodina: „Nikoho jsme nepřemlouvali, celé to bylo založené na dobrovolnosti a na uvědomění si důležitosti podělit se o své osobní vzpomínky s budoucími generacemi.“

V databázi lze nalézt kolem 700 rozhovorů pořízených v České republice, o něco více nahrávek pak pochází ze Slovenska. Interview se natáčela v letech 1995 až 1997. Tvůrci rozhovorů oslovovali pamětníky přes média, židovské obce nebo organizace bývalých vězňů.

Data nabízí v Evropě Praha, Berlín a Budapešť

V rozhovorech jsou zachyceny vzpomínky na události před druhou světovou válkou, v její době i po ní. Centrum obsahuje také záběry fotografií a různých dokumentů poskytnutých účastníky projektu. Data jsou fyzicky uložena na Jižní kalifornské univerzitě v USA. Přístup k nim umožňují v Evropě ještě centra v Berlíně a Budapešti. Na celém světě je pak přístup k celé databázi možný na 26 místech.

  • Den šoa v Izraeli autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/813/81280.jpg
  • Židovská hvězda zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/199/19843.jpg
Načítání...