Brno - Objev vědců z Lékařské fakulty brněnské Masarykovy univerzity umožní u pacientů lépe určit závažnost jejich onemocnění leukémií. Už patentovaná metoda diagnostiky tak pomůže lékařům co nejvhodněji zvolit léčbu pro konkrétního pacienta.
Vědci z Lékařské fakulty patentovali nový způsob diagnostiky leukémie
Pět let pracovali brněnští vědci na výzkumu metody prognózy chronické lymfatické leukémie. Závažnost onemocnění teď bude možné s pětadevadesáti procentní přesností určit pomocí nového způsobu diagnostiky konkrétních genů pouze z krve pacienta. „Pokud ta funkce těch genů je zvýšená, je pravděpodobné, že to onemocnění bude aktivní, bude agresivní a bude vyžadovat intenzivní léčbu,“ vysvětluje lékař Michal Doubek.
Pacienti, u nichž prognóza nebude předpokládat vážný průběh nemoci, teď budou například ušetřeni nepříjemné chemoterapie nebo transplantace kostní dřeně. „Snahou v hematologii a v medicíně obecně je připravit pro nemocného léčbu, která je mu ušita na míru,“ dodává Doubek.
O patent už projevila zájem tuzemská společnost zaměřená na vývoj v oblasti molekulární biologie. Ta se teď bude snažit o to, aby důležitý objev co nejdříve přešel z laboratoří do praxe. „Když to půjde dobře tak by do dvou let mohl být ten diagnostický kit k dispozici laboratořím v nemocnicích,“ říká Martin Bunček z firmy Generi Bitech.
Chronická lymfatická leukémie je nevyléčitelné onemocnění, ročně v České republice postihne asi šest set lidí. Jeho průběh je velmi různorodý, někteří nemocní s ním mohou přežívat i pětadvacet let. K tomu abych jich bylo co nejvíce může pomoci právě kvalitní diagnostika.
Masarykova univerzita za posledních dvacet let zaregistrovala už třicet patentů, z toho jen v posledních pěti letech třináct.