Brno – Obyvatelé Brna si mají od příštího roku připlatit za svoz komunálního odpadu. Zastupitelstvu města to doporučili brněnští radní. Poplatek na obyvatele by měl vzrůst o třetinu, na 675 korun ze stávající pětisetkoruny. Rada města navrhla navýšení i přesto, že se Brnu loni podařilo snížit náklady na likvidaci odpadu. Nové znění vyhlášky musí příští týden schválit zastupitelstvo.
Brňané si od ledna za popelnice nejspíš připlatí
Výrazná modernizace brněnské spalovny umožnila městu likvidovat v loňském roce odpad s mnohem nižšími náklady. I přesto se radní rozhodli navrhnout zastupitelstvu ke sválení zvýšení poplatku za odvoz odpadu. Umožnila jim to novela zákona, která maximální částku, již smí obce od obyvatel požadovat, změnila z pěti set na tisíc korun.
Podle vedení města totiž současné poplatky ve výši 500 korun na osobu ročně nepokryjí skutečné náklady. Ty v posledních letech po přepočtu na jednoho obyvatele vycházely zhruba na 800 korun, v letošním roce se je městu podařilo snížit asi o 15 procent. Pokud by se poplatek skutečně zvedl na zamýšlených 675 korun, pokryly by se tím náklady na likvidaci odpadu plně z peněz Brňanů. Ročně by mělo za svoz odpadu zaplatit asi 352 000 obyvatel města, v ideálním případě by tak do městské pokladny mělo přitéct o 62 milionů korun více.
Radní se by ale chtěli některým skupinám obyvatel ulevit, poplatek proto nemusí platit rodiny za své 3. a další dítě. „Nově jsou osvobozeny i děti, kterým soud stanovil ústavní výchovu,“ řekl mluvčí magistrátu Pavel Žára. Tato výjimka se dotkne asi pěti set dětí. Nové znění vyhlášky musí ještě schválit zastupitelstvo.
Opozice: nezdražujme, ale změňme systém
Opoziční zastupitelé se zvyšováním sumy nesouhlasí, podle nich je nutné především změnit systém vybírání poplatků. „Měli by do něj být zapojeni skutečně všichni, kteří v Brně produkují odpad, a částka by se měla odvíjet od jeho množství,“ řekl už dříve zastupitel Martin Ander (SZ). Poplatky se dnes vybírají jen od lidí, kteří mají v Brně trvalé bydliště. Ve městě ale přes den pracuje řada lidí z okolních obcí a velkou část roku zde tráví také tisíce studentů. Ti všichni produkují odpad, jehož likvidaci dotuje město ze svého rozpočtu.
Do roku 2000 přitom v Brně fungoval systém, kdy za odpad, podle velikosti popelnice a četnosti svozu, platil majitel nemovitosti. Ten pak poplatek rozpočítal mezi své nájemníky.
Podle průzkumu redaktorů České televize platí nejvyšší částky za svoz odpadu lidé v krajských a lidnatějších okresních městech. Povinnost platit poplatky za odpad se vztahuje i na malé děti a seniory – mnohá města pro ně ale nabízejí výrazné slevy. Někde ale poplatky radnice nevybírá – třeba ve Vranovské Vsi, kde náklady za svoz odpadu podle smlouvy hradí provozovatel solární elektrárny. Naopak v Tišnově jsou od poplatků alespoň částečně oproštěni ti, kdo odpad poctivě třídí.