Zemřel loupežník Václav Babinský

Praha - Je bezesporu nejznámějším český loupežníkem. Psaly se o něm dobrodružné sešitové příběhy, jeho osud se stal tématem lidových písní, country zpěvák Michal Tučný mu věnoval dokonce celé album „Jak to doopravdy bylo s Babinským“. Na rozdíl od tradovaných legend nebyl život Babinského příliš romantický. Smyšlené příběhy však žily vlastním životem a přežívají dodnes. Jisté je, že zemřel 1. srpna 1879. Václav Babinský se narodil 20. srpna 1796 v Pokraticích u Litoměřic. V devatenácti letech nastoupil vojenskou službu u dělostřelců, po osmi letech však dezertoval a s sebou si vzal i plukovní pokladnu. Vojenskému soudu se vyhnul úspěšným předstíráním šílenství, což mu přineslo hospitalizaci na psychiatrii, propuštění z armády a pobyt v karlínské invalidovně.

Po roce ho pohodlný život přestal bavit, z invalidovny zmizel a dal se na dráhu lokálního zlodějíčka a podvodníka. Potuloval se hlavně v severních Čechách a přepadával statky na samotách a pocestné. Kolem roku 1830 dal dohromady menší bandu, jejíž členkou byla i jeho milenka Apolena Hoffmanová. Sám Babinský se přitom držel v pozadí a používal zfalšované doklady.

V srpnu 1833 pak v lese nedaleko Horní Kamenice spáchal svůj nejtěžší zločin, když přepadl pláteníka, kterého několika bodnými ranami usmrtil. Poté uprchl do Polska, kde se dokonce oženil. Na podzim roku 1835 však byl zatčen, když se šel podívat do svého rodiště.

Babinský na Špilberku

Babinský byl původně obžalován z 12 zločinů, v šesti případech však byl pro nedostatek důkazů zproštěn viny. Začátkem prosince 1840 byl odsouzen k 20 letům těžkého žaláře a v červnu následujícího roku nastoupil do brněnské věznice Špilberk.

Na Špilberku se z něj stal zbožný a pokorný vězeň. Ať už byla tato proměna upřímná či vykalkulovaná, vynesla Babinskému přízeň vedení věznice. Po čase se stal dokonce ošetřovatelem nemocných a získal řadu výhod.

Po svém propuštění z vězení v roce 1861 pracoval jako zahradník v klášteře v pražských Řepích, kde také 1. srpna 1879 zemřel. Babinský se stal tématem lidových vyprávění a národ si z něj vytvořil zbojnického hrdinu, který bohatým bral a chudým dával. K jeho hrobu v Řepích se dodnes kladou květiny.

hrob loupežníka Václava Babinského v Praze
hrob loupežníka Václava Babinského v Praze