Veřejnost se těší z Koněpruských jeskyň již více než pět desítek let

Koněprusy - Koněpruské jeskyně leží ve středních Čechách u Berouna v chráněném území Český kras a jsou jedinými přístupnými jeskyněmi na tomto vápencovém území. Jeskyně vznikly v devonských vápencích starých až 400 milionů let a dnešní podoba jeskynních útvarů spadá do období před 25 až 30 miliony lety. V září 1950 je náhodou objevili dělníci v lomu po odstřelu části masivu, kde se systém jeskyní nachází. A o devět let později, od 2. srpna, byly tyto prostory zpřístupněny pro veřejnost.

Zdroj: www.caves.cz/cz/jeskyne/konepurske-jeskyne Autor: ČT24

Předpokládá se, že Koněprusy jsou patrně nejstarším jeskynním komplexem v Čechách. Byly známy již ve středověku a váže se k nim řada pověstí. V jedné jeskyni byla tajná penězokazecká dílna. Proslavily se i nálezy tisícovek kostí pravěkých zvířat a člověka. Živočichové se do podzemí propadli mnoha otvory (komíny), kterými jsou jeskyně spojeny s povrchem. Dnes slouží jako zimoviště netopýrů a vzácných vrápenců.

Český kras se může pyšnit zhruba stovkou jeskyní a podzemních prostor. Koněpruské jeskyně se sice nedají označit jako nejhlubší a zřejmě ani nemají nejskvostnější krápníkovou výzdobu, ale nikde jinde v Českém krasu nebyly přírodní podmínky tak příznivé, aby se zde dala vytvořit stezka pro turisty. Koněprusy tvoří vůbec největší zpřístupněný jeskynní systém v Česku. 

Koněpruské jeskyně
Zdroj: www.caves.cz/cz/jeskyne/konepurske-jeskyne


Specialitou jeskyní jsou takzvané koněpruské růžice, které jsou nejstarší dodnes dochovanou částí výzdoby. Unikátní jsou však nejen svým stářím přes milion let, ale i svým složením, protože obsahují opál. Návštěvníci se mohou pokochat také pohledem na Varhany, Letošníkovu propast nebo Proškův dóm, který je se svým jezírkem a růžicemi nejkrásnějším prostorem jeskyní.

Celková délka jeskyní přesahuje dva kilometry, přičemž zpřístupněno je necelých 600 metrů s převýšením více než 70 metrů. Průměrná teplota se pohybuje kolem deseti stupňů Celsia. Hned po svém otevření byly jeskyně velkým magnetem, počet návštěvníků se pohyboval kolem dvou set tisíc ročně. Návštěvnost poté ale klesala a ustálila se na sto tisících.

/*json*/{"map":{"lat":49.9264719193,"lng":14.0700531006,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.921089,"lng":14.065735,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/