Posun tektonických desek v pásu dlouhém přes 1000 kilometrů a širokém 100 kilometrů posunul mořské dno o dvacet metrů horizontálně a pět metrů vertikálně. Uvedl do pohybu miliony tun vody a vyvolal mořskou vlnu, tzv. tsunami, která se šířila celým Indickým oceánem rychlostí až 700 kilometrů za hodinu. Katastrofa zasáhla 11 zemí, kromě nejbližší Indonésie zasáhla Thajsko, Indii, Srí Lanku a dosáhla i do východní Afriky.
Na Srí Lance zdevastovala zejména východní a jižní pobřeží ostrova. Na pobřeží se ničivá vlna zvedla až do výšky deseti metrů a v závislosti na tvaru terénu pak s brutální silou pronikla až dva kilometry hluboko do vnitrozemí. V důsledku cunami zahynulo na Srí Lance 50 tisíc lidí, nejvíce mimo Indonésii. Počet obyvatel, kteří přišli o přístřeší, byl odhadován na milion. Vlna cunami zapříčinila i největší železniční neštěstí v dějinách železniční dopravy: na trati Kolombo - Galle smetla rychlík s 1500 cestujícími.
V Thajsku zahynulo na 5400 lidí včetně 2248 cizinců 37 různých národností. Ze západních zemí zaznamenaly v oblasti nejvíce obětí Švédsko (543) a Německo (537); na seznamu postižených států je rovněž mimo jiné Finsko, které přišlo o 167 občanů, Švýcarsko (91), Francie (90) a Česko (8).