Odešel Gerald Ford, který dokázal obnovit důvěru Američanů v Bílý dům

Los Angeles - Gerald Ford byl jediným americkým prezidentem, kterého si občané nezvolili do funkce v řádných volbách. Jeho vláda trvala pouhých 895 dní a pro Ameriku příliš mnoho neznamenala. Čestný a otevřený Ford však dokázal obnovit důvěru Američanů v Bílý dům, tak silně pošramocenou po aféře Watergate. To byl zřejmě hlavní odkaz politika, který 26. prosince 2006 zemřel ve věku 93 let. Fordova cesta k nejvyššímu úřadu byla netypická a v americké historii vskutku ojedinělá.

Rodáka z Nebrasky, v té době již dlouholetého vůdce republikánů ve Sněmovně reprezentantů, nejprve jmenoval v prosinci 1973 prezident Richard Nixon do funkce viceprezidenta. Stalo se tak - poprvé - na základě 25. dodatku ústavy z roku 1967 po rezignaci Spira Agnewa. Do Oválné pracovny pak Ford usedl, díky stejnému dodatku, 9. srpna 1974, když odstoupil Nixon kvůli nechvalně proslulé aféře Watergate.

„Naše noční můra skončila,“ slavně prohlásil Ford několik minut poté, co se stal 38. americkým prezidentem. Watergate ovšem neblaze zapůsobila i na jeho politickou budoucnost. Za měsíc totiž udělil Nixonovi milost za všechny zločiny, kterých se jako prezident dopustil. Toto rozhodnutí si obhájil také před kongresovou vyšetřovací komisí. Na popularitě u voličů mu to ale nepřidalo a zřejmě i díky tomu prohrál prezidentské volby v listopadu 1976 s demokratickým kandidátem Jamesem Carterem.

  • Gerald Ford
    Gerald Ford autor: Everett Raymond Kinstler, zdroj: Wikipedia
  • Bývalá první dáma Spojených států Elizabeth Fordová
    Bývalá první dáma Spojených států Elizabeth Fordová autor: Nick Wass, zdroj: AP/ČTK

Ford byl u podpisu helsinského Závěrečného aktu Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě v srpnu 1975 a již v listopadu 1974 podepsal ve Vladivostoku spolu se sovětským vůdcem Leonidem Brežněvem prohlášení o strategických útočných zbraních. Přes svůj kratší mandát zažil Ford i několik krizových situací. V dubnu 1975 byl svědkem neslavného odchodu svých vojáků z Vietnamu. V květnu téhož roku přišlo několik desítek amerických vojáků o život při incidentu s kambodžskými Rudými Khmery. V září 1975 vyšel nezraněn ze dvou pokusů o atentát, o něž se neúspěšně pokusily v obou případech ženy.

Gerald Ford se narodil jako Leslie King 14. července 1913 v Omaze ve státě Nebraska. Jméno Ford dostal po svém nevlastním otci, který ho po sňatku s jeho matkou adoptoval. Na univerzitě v Michiganu byl nadějným hráčem amerického fotbalu, dal ale přednost studiu práv na Yaleově univerzitě (absolvoval 1941). Ford poté sloužil až do roku 1946 u válečného námořnictva, kde dosáhl hodnosti korvetního kapitána. Po krátké právnické praxi se v roce 1948 úspěšně ucházel o zvolení do Sněmovny reprezentantů, jejímž členem pak byl 25 let. Jako člen sněmovní Warrenovy komise se Ford mimo jiné podílel na vyšetřování vraždy Johna Fitzgeralda Kennedyho z roku 1963.