Palach svůj čin plánoval, chtěl šokovat. Podle historiků jeho smrt nebyla zbytečná

Praha - Právě dnes, kdy je tomu 40 let, co se student Jan Palach rozhodl upálit na protest proti srpnové okupaci Československa, si celá země připomíná tento čin plný tragického hrdinství. Přesto, že se Palachovi podařilo na určitou dobu skutečně vyburcovat národ, význam smrti Jana Palacha se plně projevil až v lednu 1989, kdy se události Palachova týdne staly předzvěstí pádu komunistického režimu. Ke smrti Jana Palacha se v souvislosti s dnešními vzpomínkovými akcemi vyjadřuje mnoho politiků a historiků.

Režim se snažil Palacha vykreslit jako svedeného, pomýleného a psychicky labilního, čímž chtěl jeho památku likvidovat. Jeho hrob na Olšanských hřbitovech střežila Státní bezpečnost, nakonec však byly Palachovy ostatky exhumovány a přemístěny do Všetat u Prahy. Od roku 1990 je Palachova urna zpět na pražských Olšanech.

Smrt Palacha není nesmyslná, je plná smyslů

Jakub Jareš, historik: „On se snažil šokovat 14 milionů lidí. Že se to nepovedlo, za to nemůže on, spíš těch 14 milionů.“

Petr Blažek, historik: „To byl čin jednotlivce, člověka, který se prostě rozhodl ve velice napjaté situaci protestovat velice radikálním krokem, který podle všeho s nikým nekonzultoval.“ 

Pavel Žáček, historik: „Akt zbytečný nebyl, měl velký ohlas ve společnosti. Způsobil odložení začátku normalizace o několik měsíců a byl to takový poslední individuální pokus o to, aby se znovu obnovil odpor ve společnosti, který tu byl po okupaci.“

Jana Kohnová, spolužačka Jana Palacha: „Čin nás zarazil a ohromil. Jan Palach měl dva životy. Ten jeden reálný, který jsme tolik neznali, neboť on byl na fakultě neznámý. Druhý život začal jeho smrtí, který se stál národní součástí.“

Mirek Topolánek, premiér:  „Přestože je mnohdy čin Jana Palacha považován za nesmyslný a krajní, tak v dané chvíli ovlivnil minimálně jednu generaci lidí a jasně prokázal Čechům, Slovákům i směrem ven, že ne všichni se smířili s totalitou. Jan Palach pro mě znamená střípek z mozaiky těch všech, kteří se postavili proti zlu, proti totalitě, způsobem, který dnes může vyvolávat spoustu otázek o účelnosti, nicméně tehdy znamenal naději pro jednu nebo dvě generace lidí.“

Hubert Bystřičan, přítel Jana Palacha: Dva nebo tři dny po jeho smrti jsem od něj dostal pohled, kde bylo napsáno: „Pozdrav z města nad Vltavou ti posílá Tvůj Hus.“

Tehdejší tisk: „Smrt Jana Palacha není nesmyslná, je plná smyslu. Jsme touto velikou smrtí zavázáni, že nemůžeme ustoupit, zradit, že musíme zápas o svou představu svobodného života dovést do konce.“

Pomník Jana Palacha
Zdroj: ČT24