Německá televizní stanice ZDF začala vysílat kriminální seriál Derrick

Berlín - 20. října 1974 se diváci německé televize ZDF poprvé setkali na obrazovce s inspektorem Stefanem Derrickem a jeho parťákem Harrym Kleinem. Tehdy nikdo nečekal, že kriminální seriál Derrick přesáhne hranice rodného Německa a bude populární ve více jak sto zemích světa, včetně Česka. A ani představitel Derricka Horst Tappert netušil, že díky neutuchajícímu zájmu fanoušků setrvá ve „službách zákona“ 24 let a natočí 281 dílů. Poslední byl odvysílán 16. října 1998.

Derrick se stal ikonou německé televizní kriminálky. Žádný jiný seriál ZDF to podle ředitele televize nedotáhl na srovnatelný status celosvětového kultu. Možná to bylo i tím, že proti americkým variantám s akčními scénami a honičkami vsadil Derrickův duchovní otec Herbert Reinecker na psychologické rozbory osobností a rozhovory s postavami zapletenými do případů.

Zásluhy Tapperta za šíření dobrého jména německé policie ocenil i odborový Svaz německých kriminalistů (BDK). „Horst Tappert svým hereckým výkonem a ztvárněním kriminalisty Derricka přispěl ke zvýšení prestiže povolání kriminalisty a celé kriminální policie ve veřejnosti,“ řekl místopředseda BDK Bernd Carstensen.

Tvůrci seriálu měli šťastnou ruku i při výběru noblesního Horsta Tapperta. Bez něj by Derrick nebyl Derrickem, tím pověstným, vždy zdvořilým, šarmantním a velmi empatickým kriminalistou, sázejícím hlavně na rozum, a nikoli na pistole. S Derrickem, kterému profesionální dráhu zkřížilo celkem 350 mrtvol a téměř všechny případy objasnil, se Tappert rozloučil až v pětasedmdesáti letech, kdy už se na něj cítil příliš starý. Tappert zemřel v roce 2008 ve věku 85 let.

Německý herec ve své nejslavnější roli inspektora Derricka
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24