Projekt COST: Čeští lovci bouřek usilují o přesnější předpovědi

Praha – Letní počasí s sebou přináší teplotní i srážkové výkyvy, na které mnohdy nedokáží reagovat ani moderní meteorologické stanice. Problém bývá hlavně s letními bouřkami. Čeští meteorologové a fyzici se proto zapojili do mezinárodního projektu COST a doufají, že do několika let dokážou bouřky odhadnout s jistotou. Jedním z plánů zahraniční spolupráce je i vylepšení klíčového meteorologického modelu Aladin.

Model Aladin představuje centrální analytické středisko, které neustále vyhodnocuje tisíce dat o tlaku, teplotě a vlhkosti vzduchu. Výsledkem je předpověď chování atmosféry v několika následujících dnech. Nevyzpytatelné letní bouře s přívalovými srážkami mu však často zůstanou skryty. „To je ukázka takové typické slabiny dnešních modelů, kdy ten proces vývoje bouřky v modelech často nastane příliš brzy. Zatímco největší bouřková aktivita je běžně pozorována někdy v pozdním odpoledni, tak v té předpovědi se začne konat vývoj bouřek už někdy kolem poledních hodin,“ uvedla Radmila Brožková z ČHMÚ.

Současné modely pracují v rozlišení menším než pět kilometrů a s rozvojem výpočetní techniky se stále zlepšují. Stále však nejsou tak detailní, aby meteorologové nemuseli ve svých výpočtech zjednodušovat. Pro zcela přesné prognózy je třeba rozlišení 50 metrů, což představuje v technologickém vývoji další desítky let výzkumu. „Lovci bouřek“ tak nadále hledají, které faktory mají na rozvoj bouří hlavní vliv. Ty se pak nadále snaží popsat systémem rovnic.

Video Předpovídání bouřek
video

Předpovídání bouřek

Právě složité matematické vzorce a údaje jsou klíčem k přesnému popsání jevů v atmosféře. Meteorologové se přitom nezaměřují pouze na regionální předpověď počasí. Konvekce, tedy proudění různě teplých vzdušných mas, určuje klima na celé planetě - ovlivňuje cirkulaci vzduchu, transport tepla i rozmístění srážek. Výsledky projektu COST by proto měly zlepšit i globální klimatické modely. Koneckonců, právě ty ovlivňují v době globálního oteplování také politická a ekonomická rozhodnutí.

Hodnocení meteorologických dat
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24