AVÍZO: Zámek Mníšek během Dnů evropského dědictví

V sobotu 11. září a v neděli 12. září bude v rámci Dnů evropského dědictví možné si prohlédnout zámecké pokoje v Mníšku pod Brdy zdarma. (Jedna prohlídka zdarma dle vlastního výběru.) V neděli po obědě uslyší návštěvníci v rámci prohlídek krátká flétnová vystoupení souboru CENERENTOLA. Dále na návštěvníky v Mníšku čekají netradiční prohlídky s kvízem.

Navštívit můžete první prohlídkový okruh a prohlédnout si nádhernou kapli sv. Serváce a dozvíte se mnoho zajímavého o zakladateli zámku Servácovi Engelovi z Engelsflussu. Druhý okruh, který je bohatě vybavený, vám představí bydlení posledních majitelů zámku Kastů. Prohlídky budou obohaceny kvízem, kde si můžete vyzkoušet svůj odhad, k čemu sloužily jednotlivé předměty. V neděli budou prohlídky zpestřeny krátkými flétnovými vystoupeními skupiny CENERENTOLA. Zámecká galerie nabízí novou netradiční výstavu Jiřího Bartůňka Svaté výkřiky. V pátek od 19.30 vás zveme na dobrodružnou cestu po Japonsku v přednášce Kateřiny Vojkůvkové z cyklu „Z Mníšku až na kraj světa“.

I. PROHLÍDKOVÝ OKRUH – prohlídka zámku zahrnuje 11 historických prostor představujících bydlení drobné šlechty na počátku 20. století. Jde o reprezentativní místnosti - Zimní jídelnu, Kapli, Velkou jídelnu, Přípravnu, Velký salon s hodinovou věží, Pánský salon, Dámský salon, Knihovnu, Pracovnu, Lovecký salon a Arkádu s nástupním schodištěm.

II. PROHLÍDKOVÝ OKRUH – zámku zahrnuje 8 historických prostor a Arkádu. Seznámíte se se soukromými pokoji, ve kterých poslední majitele Kastové každodenně pobývali. Dětské pokoje, ložnice, koupelny jsou zařízeny do nejmenších detailů, nechybí křtící zavinovačka, dobové hračky, učební pomůcky, záchod či nočník. Mnoho věcí si určitě budete pamatovat od svých babiček a dědečků. Zajímá vás co se tehdy nosívalo, v čem byly ženy šik, nebo chcete vědět, jak rodina Kastů trávila volné chvíle? V tom případě nebudete zklamáni a návštěva První republiky vám připomene doby nedávno minulé, které si tolik idealizujeme a proto je milujeme.

PROGRAM V PÁTEK:

10. září Od 19.30 – cestovatelská přednáška Kateřiny Vojkůvkové vás provede Japonskem

PROGRAM V SOBOTU:

11. září Od 10.00 – 16.30 – prohlídky s kvízem na prvním a druhém prohlídkovém okruhu – o tom jak bydlela drobná šlechta za první republiky (jedna prohlídka zdarma dle vlastního výběru)

PROGRAM V NEDĚLI:

12. září Od 10.00 – 16.30 – prohlídky s kvízem na prvním a druhém prohlídkovém okruhu – o tom jak bydlela drobná šlechta za první republiky (jedna prohlídka zdarma dle vlastního výběru)

Během prohlídek krátká flétnová vystoupení skupiny CENERENTOLA od 13:00 hodin.

Zámecká záhrada: VOLNĚ PŘÍSTUPNÁ OD 9.00 – 21.00 hod. Zámecká galerie: Výstava Svaté výkřiky Jiřího Bartůňka

Jana Digrinová, kastelánka