Felix Holzmann a nemožnost dorozumět se s blbem

Praha - Brýle s kulatými silnými obroučkami, tralaláček na hlavě, ošuntělý pracovní plášť a šátek u krku, to byly nejčastější rekvizity oblíbeného komika Felixe Holzmanna. K nim pak přibíral takzvané dlouhé vedení a nechápavost, čímž na estrádách bavil statisíce posluchačů a na televizní obrazovce tak činí dodnes. Narodil se 8. července 1921 v Teplicích. Humor Holzmanna, vycházející z nemožnosti dorozumět se s blbem, je nadčasový, a tedy stále žádaný. Vytvořil typ natvrdlého chlapíka, kterému všechno dochází nezvykle dlouho, se zvláštním tázavým zpěvavým protahováním koncovek.

Jeho dialogy jsou precizně vystavěné; humor těží především z nečekaného, často nepatřičně doslovného, uchopení významu slov a slovních spojení.

Na legrácky si prý potrpěl už ve škole, ale živit se jimi začal až od konce 40. let jako divadelní ochotník. V 50. letech naplno rozjel estrádní kariéru. V roce 1968 vyjel poprvé do někdejší NDR, kde spolupracoval se zpěvákem Jiřím Popperem a stejné scénky jako doma uplatňoval i v němčině.

Zlatou érou byla pro Holzmanna 70. a 80. léta, kdy se objevoval například v Televarieté, vystupoval s orchestrem Karla Vlacha a v samostatném zájezdovém pořadu Yvetty Simonové a Milana Chladila. Nejraději hrál ve dvojici, s Lubomírem Lipským, Milanem Nedělou, Ivou Janžurovou či svým nejčastějším partnerem Františkem Budínem.

Platinová deska za více než 20 tisíc nosičů

Známý komik Holzmann zemřel 13. září 2002 v německém městě Saská Kamenice (Chemnitz), kam z Litoměřic následoval svou druhou ženu, zpěvačku a konferenciérku Bärbel Greifovou. Předtím na jaře ještě osobně v Praze převzal platinovou desku za více než 20 tisíc prodaných zvukových nosičů s deseti scénkami a představil jejich pokračování.