Rostlinu v srpnu objevili doktorandští studenti katedry botaniky Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity. Jmenuje se míčovka kulkonosná, latinsky Pilularia globulifera. „Ve střední Evropě se jedná o extrémně vzácný druh vázaný na obnažená dna a bažinaté břehy rybníků,“ upřesnila botanička. Tato rostlina byla naposledy zaznamenána v letech 1934 až 1937 pouze ve třech místech na Třeboňsku, od té doby už nikde v tuzemsku. Nejbližší přirozené lokality jsou známé až z jižního Bavorska.
Upřesnila, že míčovka na první pohled nepřipomíná kapradinu, protože z plazivého větveného oddenku vyrůstají pouze niťovité listy, které vůbec nepřipomínají složené listy většiny druhů českých kapradin. Listy míčovky jsou v mládí stočené do spirály, proto se také dá dobře identifikovat jako kapradina.
Míčovka dostala název podle kulovitých útvarů vyrůstajících z oddenku, které připomínají malé míče. V nich jsou ukryty samčí a samičí výtrusy, které se velikostí výrazně liší, proto je míčovka řazena mezi různovýtrusé kapradiny.
Javořická vrchovina, která leží na území Jihočeského kraje a kraje Vysočina, je na jihočeské části od roku 2004 přírodním parkem. „Oblast je velmi zachovalým a přírodovědně cenným územím a vyhlášení již dříve uvažované chráněné krajinné oblasti by zde bylo jistě zcela na místě. I v budoucnu tu lze čekat významné objevy,“ míní botanička.