Policie otevře služebnu dálniční policie na místě, kde dálnice vůbec nestojí

Mikulov - S velkou slávou dnes policie otevírá nové dálniční oddělení u Mikulova, jenže to podstatné chybí - dálnice. Na práci na skutečné dálnici si budou dálniční policisté muset ještě nějaký čas počkat. Kvůli letitým tahanicím ekologů, politiků a zástupců obcí není stále jisté, kdy se se stavbou dálnice začne a kudy vůbec nová dálnice z Brna do Vídně povede. Zřejmě by se měla napojit přibližně v místě bývalé celnice u Mikulova na rakouskou dálnici A5.

Část rakouské dálnice už funguje, stavba druhé poloviny, blíže k hranicím kvůli výkupům pozemků stojí. Kdy se rakouská dálnice potká s českou, je zatím ve hvězdách. Přitom prvotní zmínky o tom, že by se mohla vybudovat dálnice z Brna do Mikulova, se v územních plánech objevovaly už v roce 1985.

„Taková první vlaštovka směrem k realizaci čili proces posouzení vlivu na životní prostředí začal běžet teprve v roce 2003. Do dnešního dne ale nepadlo o zahájení stavby zásadní slovo,“ říká Libor Jarmič z Ekologického právního servisu.

Video Služebna dálniční policie bude na místě, kde dálnice ještě nestojí
video

Služebna dálniční policie bude na místě, kde dálnice ještě nestojí

Služebna dálniční policie bude na místě, kde dálnice ještě nestojí

Právník, Libor Jarmič, o rychlostní silnici R52

Přestože dopravní infrastruktura a vybudování dálnice Brno Mikulov je prioritou Jihomoravského kraje už několik let, stále existují pouze papírové a digitální verze dálnice, řada zamítnutých žádostí a protesty.