Náměstí Svobody v Brně už letos ozdobí hodiny

Brno - Na brněnském náměstí Svobody začíná vyrůstat nový hodinový stroj. Řemeslníci dnes pomocí jeřábu usadili na podstavec první dva z celkem sedmi žulových dílů. Následovat bude instalování technologie a postupné dosazení dalších žulových segmentů.

V útrobách kamenného sloupu ve tvaru obří nábojnice bude třeba především namontovat mechanismus, který bude posílat skleněné kuličky. Ty mají být největší atrakcí nových hodin. Každý den v jedenáct hodin, kdy bude odbíjet „brněnské poledne“, spustí se shora jedna skleněná kulička, která rozezvučí zvonkohru a vypadne jedním ze čtyř otvorů. Jde o připomínku pověsti, podle které udajně nezničitelného generála Torstensona mohla zabít jen skleněná kulka odlitá o půlnoci.

Celé hodiny by měly být kompletní zhruba do poloviny letošního září, pak se plánuje jejich slavnostní odhalení. Hodiny ve tvaru obelisku jsou zhotoveny ze vzácné žuly. Ta se v Evropě vyskytuje jen ve Švédsku, ale naleziště jsou příliš malá. Proto se žula nakonec místo ze severu Evropy přivezla z Jihoafrické republiky. „Výsledný tvar se ale vyráběl v italské Veroně,“ uvedl autor návrhu Oldřich Rujbr.

Nezvyklý orloj bude měřit zhruba šest metrů, v nejširším místě bude mít průměr 170 centimetrů. Předpokládá se, že spodní část stavby bude hotová na konci května. Pak se budou přidělávat jednotlivé části hodin. Celkem je obelisk složen se sedmi kusů. „To už nebudou stavební práce, ale spíše montáž. Vždy přijede technika, která osadí jeden díl, pak přibude další díl a tak dál,“ popsal Rujbr, jak bude stavba pokračovat.

Proč se v Brně zvoní poledne v 11 hodin?

Inspirací pro nezvyklé hodiny byly dvě brněnské pověsti. Návrh vznikl pro soutěž, kterou v roce 2007 vyhlásilo město. To si zadalo podmínku, aby hodiny ctily tradici odbíjení poledne už v jedenáct hodin. Čas odkazuje na pověst, podle které Brňané v sedmnáctém století oklamali Švédy, kteří město obléhali. Švédská vojska prohlásila, že když město nedobudou do pravého poledne, odtáhnou. A tak se v Brně dvanáct hodin odbilo o hodinu dřív.

Autoři návrhu Oldřich Rujbr a Petr Kameník však vyšli ještě z jiné legendy. Inspirovala je pověst švédského generála Torstensona, o kterém se říkalo, že jej dokáže zabít jen kulka vyrobená ze skla. Na památku tohoto příběhu z hodin každý den v jedenáct hodin vypadne skleněná kulička. Otvorů, kde se objeví, bude na hodinách víc, rozhodovat bude náhoda. Kdo bude mít štěstí a kuličku najde, bude si ji moct odnést jako suvenýr.