Trasa horkovodu z Dukovan do Brna kříží plány obcí i soukromníků

Brno, Oslavany - Sotva energetický gigant ČEZ oprášil plány na stavbu horkovodu z Dukovan do Brna, už je jasné že jednoduchou úlohu s jeho prosazením mít nebude. Nyní plánovaná trasa horkovodu se totiž v některých místech odchyluje od původních návrhů a potrubí s teplem se tak do cesty staví záměrům obcí i soukromníků.

Původní plány na horkovod z Dukovan do Brna jsou staré jako sama elektrárna, teď ČEZ projekt oživil. I když koridor byl léta součástí územních plánů, starostové některých obcí tvrdí - nová trasa vede jinudy. „Zemní plán města Oslavany má ve své schválené formě trasu horkovodu. Ta je ovšem zcela odlišná s návrhem, který je od projektantů uveden v záměru,“ řekl starosta Oslavan Vít Aldorf (ODS).

Energetická společnost tvrdí, že změny jsou většinou pro obce k lepšímu. Oproti původním plánům navíc horkovod nepovede po povrchu ale v třímetrové hloubce. „Od těch devadesátých let došlo ke změně v zástavbě původní trasy, nejvíce v Oslavanech, a tak jsme byli nuceni tu trasu posunout na východ,“ vysvětlil vedoucí projektu teplovodu Josef Gába.

Video Vyjádření starosty Oslavan Víta Aldorfa (ODS)
video

Vyjádření starosty Oslavan Víta Aldorfa (ODS)

Oslavany se jednáním o změně územního plánu nebrání, ČEZ ale zřejmě narazí na okraji města. Pozemky kde má vést horkovod už totiž skoupil soukromý investor, který tu chce stavět sluneční elektrárnu. Podobná je situace i v nedalekých Střelicích. Tam chce obec na trase horkovodu postavit sběrný dvůr, na který už dokonce získala dotaci.

„Všichni, kterých se horkovod dotkne, byli seznámeni s naším záměrem a teď se k němu samozřejmě mohou vyjádřit. My o těch připomínkách budeme jednat a buď je budeme akceptovat, nebo se domluvíme na jiném řešení. O stavbě bude rozhodnuto až po zjištění všech nutných změn,“ dodal Gába.

Nejen kvůli komplikacím s navrhovanou trasou není zatím jasné, kdy by mohl být horkovod postaven. Nejoptimističtější odhady hovoří o roku 2016.