Jižní Morava a Vysočina mají kvůli vládě zastavené dotace

Brno - Vyplácení unijních dotací pro Jihomoravský kraj a Vysočinu bylo pozastaveno. Rozhodl o tom dnes Výbor Regionální rady Jihovýchod. Výbor také do 17. září nepřijímá nové projekty. Dnešní krok je reakcí na nedávné rozhodnutí vlády o zrušení spolufinancování těchto projektů. Dotace z evropských fondů samosprávě na jižní Moravě a Vysočině rozděluje ROP Jihovýchod. Pětaosmdesát procent financí přichází rovnou z Bruselu, 7,5 procenta dosud na jednotlivé investice dávala vláda a zbývající podíl si obce hradily samy.

„Rozhodnutí Nečasovy vlády o škrtech kofinancování regionálních operačních programů EU nepředcházela žádná diskuse s regiony, ani analýza faktických dopadů. Neváhám použít pro toto rozhodnutí vlády označení paskvil,“ řekl dnes předseda Regionální rady Jihovýchod a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD), který má s vládou o budoucnosti projektů jednat. Setkání hejtmanů s představiteli vlády je naplánováno na tuto středu.

Podle Haška bude nezbytné prostředky, které nebudou schváleny vládou v návrhu rozpočtu pro rok 2011, zaplatit z veřejných zdrojů, což by znamenalo velké zatížení rozpočtů příjemců dotace - krajů, měst a obcí. Pozastavené projekty se týkají rozvoje dopravní infrastruktury v regionu, cestovního ruchu, rozvoje urbanizačních center a oblasti podpory veřejné služby regionálního významu.

Pro Vysočinu to znamená ztrátu 400 milionů

Pokud by vláda odmítla od příštího roku přidávat 7,5 procenta na kofinancování, znamenalo by to u připravených projektů v kraji Vysočina ztrátu asi 400 milionů korun, což je obrovské číslo, řekl novinářům hejtman Vysočiny Jiří Běhounek. Zatím prý ani není jasné, jak by probíhalo čerpání u projektů, které již mají na dotace podepsanou smlouvu. 

Některé krajské projekty by podle náměstka hejtmana mohly být kvůli škrtům pozastaveny i zastaveny. Týkat by se to mohlo například rekonstrukce třebíčského zámku zhruba za 120 milionů korun, kde ještě nebyl vybrán dodavatel. Nejisté je třeba také financování velké cyklostezky z Jihlavy přes Třebíčsko k rakouským hranicím, kterou budují s podporou unie obce. Na zaplacení druhé stavební etapy by chybělo asi sedm milionů korun.

Největší investice jdou na silnice druhé a třetí třídy

Mezi největší investice, které jsou velkou měrou hrazeny z regionálních operačních programů, patří stavby silnic druhé a třetí třídy. „U těchto investic přispíváme částkami v desítkách milionů korun,“ uvedla už dříve mluvčí ROP Jihovýchod Kateřina Kurková. Zejména pro malé obce tak může být uhrazení dvojnásobného příspěvku oproti minulosti významným omezením.

Michal Hašek
Michal Hašek
Více fotek
  • Michal Hašek autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1455/145415.jpg
  • cyklostezka autor: ČT Brno, zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1882/188129.jpg